DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

MUNINGA (Pterocarpus angolensis)

Oddělení:
Listnaté dřevo

Čeleď:
Leguminosae

Vzrůst:

Muninga dorůstá do výšky 15m, někdy až 21m, s průměrem 0,6m. Dřevo je známo pod řadou dalších původních afrických názvů jako mninga (Tanzanie), ambila (Mozambik), mukwa (Zambie a Zimbabwe) a kilt, kajat a kajatenhout (Jižní Afrika).


Vzhled:

Béžově zbarvené bělové dřevo muninga je zřetelně odděleno od jádrového dřeva, které na vzduchu dostává sytě zlatě hnědý odstín s nepravidelným, tmavě čokoládovým nebo tmavě červeným vzorkem, někdy prostřídaným bílými skvrnkami. Přestože někdy mívá vlákno rovné, častěji je nepravidelně uložené (točitost), čímž dřevo získává na řezu na čtvrtky atraktivní kresbu. Textura je dosti hrubá a nepravidelná.


Vlastnosti:

Muninga má hustotu po vysušení v průměru 620kg/m³, dřevo ze Zimbabwe je lehčí, s hustotou jen 540kg/m³. Dřevo má pro sušení vynikající předpoklady a schne poměrně pomalu, zvláště ve větších rozměrech; má přitom jen mírnou tendenci tvořit povrchové trhliny. Po vysušení je výjimečně tvarově stabilní. Toto dřevo má střední pevnost v ohybu, velmi nízkou tuhost, nízkou hodnotu rázové houževnatosti, vysokou pevnost v tlaku a mírně příznivé předpoklady pro ohýbání. Snadno se opracovává ručně i strojně, nepravidelné vlákno má však tendenci se při hoblování zvedat. Dobře drží spoje, dobře se lepí a lze jej leštit do hladkého povrchu. Bělové dřevo je náchylné k napadení dřevokazným hmyzem. Jádrové dřevo je velmi trvanlivé a špatně impregnovatelné.


Využití:

Muninga je velmi atraktivní dřevo, výborně se hodí pro soustružení a je používáno také v řezbářství a dřevosochařství, prvotřídní truhlařině a ve formě jak masivu, tak dýh k výrobě nábytku a obkladů. Dělá se z něj vynikající podlahová krytina s mírnou odolností proti opotřebování, vhodná k použití v domácnosti, zvláště tam, kde je podlahové vytápění.


Výskyt:

Muninga se vyskytuje v lesích savan v Tanzanii, Zambii, Angole, Mozambiku, Zimbabwe a Jižní Africe.