DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

MUHUHU (Brachylaena hutchinsii)

Oddělení:
Listnaté dřevo

Čeleď:
Compositae

Vzrůst:

Muhuhu je strom středního vzrůstu, o výšce kolem 24m a průměru kmene 0,5-0,6m. Kmen bývá často pokroucený nebo zvlněný, a proto je obtížné získat z něj objemnější kusy dřeva.


Vzhled:

Úzký pruh šedobílého bělového dřeva je zřetelně odlišen od jádrového dřeva, které má oranžovohnědou barvu, někdy s nazelenalým nádechem. Na světle získává středně hnědý odstín, obvykle je rovnovláknité, může se vyskytovat střídavá točitost nebo vlnitost. Má velmi jemnou, hladkou texturu a při pořezu vydává příjemnou vůni.


Vlastnosti:

Toto velmi těžké dřevo má hustotu od 830 do 1000kg/m³, průměrná hustota po vysušení se však pohybuje mezi 910–960kg/m³. Je třeba je sušit velmi pomalu a opatrně, aby se zabránilo vzniku jemných trhlin a prasklin na koncích. V suchém stavu je však dřevo tvarově stabilní. Má střední pevnost v ohybu, nízkou tuhost, velmi nízkou rázovou houževnatost a vysokou odolnost v tlaku. Pokud ve dřevu nejsou suky, má střední ohebnost. Vykazuje také vysokou odolnost proti řezu a obrušování. Je obtížně opracovatelné strojně a mírně otupuje nástroje, na jejichž ostří ulpívá pryskyřice. Toto extrémně trvanlivé dřevo vyžaduje před spojováním hřebíky a vruty předvrtání otvorů, ale lepit jej lze snadno, s tejně jako mořit, leštit a lakovat. Muhuhu je velmi špatně impregnovatelné.


Využití:

Toto atraktivní, velmi trvanlivé dřevo je dostupné pouze v krátkých délkách, čímž je poněkud omezena šíře jeho využiti. Vyrábí se z něj podlahové bloky a latě na zátěžové podlahy do veřejných budov, například hotelů, kde vysokou zátěž představuje ochození, a továren a s kladů, kde jsou podlahy vystaveny průmyslovému provozu a těžké dopravě. Ve východní Africe se z něj yřezávají figurky zvířat a je to také velmi vhodné dřevo k soustružení. V případě, že jsou k dispozici delší kusy materiálu, používá se na těžké stavební konstrukce, mosty, traverzy a železniční pražce. Obsahuje aromatické oleje s kořennou vůní, které se destilují a prodávají jako náhražka santalového dřeva, a jako náhražka santalového dřeva se muhuhu dováží do Indie, kde se používá při kremačních obřadech.


Výskyt:

Muhuhu roste ve stále zelených a suchých nížinných lesích východoafrického pobřežního pásu a vyskytuje se také ve vysokohorských oblastech Tanzanie a Keni.