DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

MOVINGUI (Distemonanthus benthamianus)

Oddělení:
Jehličnaté dřevo

Čeleď:
Leguminosae

Vzrůst:

Movingui dorůstá do výšky 27 až 38m a průměru 0,8-1,5m. Kmen je rovný a válcovitý. Dřevo je známo jako movingue nebo ayan, případně distemonanthus (Velká Británie), Nigerian satinwood (USA a Velká Británie), barré (Pobřeží slonoviny), ayanran (Niqérie), bonsamdua (Ghana). eyen (Kamerun), oguéminia (Gabon) a okpe (Togo).


Vzhled:

Bělové dřevo je světle žluté a je výrazně odlišeno od jádrového dřeva, které se vyskytuje v barevných variacích od citrónově žluté po zlatohnědou, někdy s tmavými pruhy. Průběh vláken je často nepravidelný, vlnitý a střídavě točitý. Může obsahovat křemík. Textura je jemná a pravidelná a povrch lesklý.


Vlastnosti:

Hustota se pohybuje od 590 do 770kg/m³, po vysušení průměrně 670kg/m³. Těžší dřevo bývá o něco tmavší barvy. Schne dost rychle a dobře, má jen malou tendenci se deformovat nebo praskat a má velice dobrou tvarovou stabilitu. Je tvrdé, má střední pevnost v ohybu, nízkou tuhost a rázovou houževnatost a dobrou tlakovou pevnost podél vlákna. Má středně dobré předpoklady pro ohýbáni. Tento materiál je dost obtížně opracovatelný strojně, mírně otupuje nástroje, což je způsobeno obsahem křemíku ve dřevě; na ozubení pily se zachytává pryskyřice, a proto je třeba kontrolovat stav nástroje. Před zatloukáním hřebíků je třeba předvrtat otvory. Dřevo se dobře lepí a lze docílit velmi dobrého leštěného povrchu. Dřevo je středně trvanlivé a vykazuje jistou odolnost proti západoafrickým termitům. Jádrové dřevo je hůře impregnovatelné.


Využití:

Movingui se používá v exteriérové truhlařině, výrobě dveří, okenních rámů a parapetů, při stavbě a vybavení lodí a také v interiérové truhlařině, při výrobě nábytku, stavbě silnic a konstrukci vozidel. Jeho odolnost z něj dělá výtečný materiál na podlahy domácností a tělocvičen. Dřevo se loupe na překližku a krájí na vysoce dekorativní dýhy.


Výskyt:

Movingui se vyskytuje v tropickém pásmu západní Afriky, od Pobřeží slonoviny po Gabon a Zair.