DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

MODŘÍN (Larix spp.)

Oddělení:
Jehličnaté dřevo

Čeleď:
Pinaceae

Vzrůst:

Modřin je mezi jehličnany raritou, protože v zimě shazuje jehličí. Hlavními druhy jsou: Larix deciduo Mill., modřín opadavý, L. koempferi (Lamb.) Carr., modřín japonský (červený), L. x eurolepis A. Henry, známý jako Dunkeld larch, L. laricina (Du Roi) K. Koch., známý jako Tamarak larch (Kanada a USA), L. russca (Endl.) Sabine., známý jako modřín sibiřský (severovýchod Ruska), a L. occidentalis Nutt., známý jako western larch (Britská Kolumbie a západ USA). Modříny dosahují průměrné výšky 30-45m a průměru kmene 1-1,2m.


Vzhled:

Jádrové dřevo modřínu je bledě červenohnědé až cihlově červené, se zřetelnými letokruhy. Běl úzká, nažloutlá. Dřevo je rovnovláknité a má jemnou, rovnoměrnou texturu.


Vlastnosti:

Vysušené modřínové dřevo má v případě lehčích druhů hustotu 480kg/m³ a v případě těžších druhů 610kg/m³. Pryskyřičnaté dřevo modřínu schne relativně rychle, dochází při tom k určitým tvarovým deformacím, ale při použití je pak stabilní. Má střední pevnost v ohybu, nízkou tuhost, střední pevnost v tlaku a rázovou houževnatost a středně dobré předpoklady pro ohýbání. Je dobře opracovatelné ručně i strojně. Pro spojování hřebíky je třeba předvrtat otvory, dřevo lze uspokojivě mořit, natírat a lakovat. Modřín je středně trvanlivé dřevo a je náchylné k poškození červotočem, drtníkem, tesaříkem a někdy i pilořitkami. Jádrové dřevo je rezistentní a bělové dřevo mírně rezistentní proti impregnačnímu ošetření.


Využití:

Ošetřené modřínové dřevo se používá hlavně na důlní stojky, kůly, telegrafní sloupy a piloty. Jádrové dřevo je vhodné k použití tam, kde je primární trvanlivost materiálu, například u bednění člunů, mostních konstrukcí, železničních pražců a exteriérových konstrukcí, které jsou v kontaktu ze zemí. Vybrané kusy se loupají na překližky a krájejí na ornamentální dýhy určené na dveře a obklady.


Výskyt:

V horských oblastech od Švýcarských Alp k pohoří Karpat v Rusku, některé druhy v Kanadě, Spojených státech a Japonsku.