DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

MOABI (Baillonella toxisperma)

Oddělení:
Listnaté dřevo

Čeleď:
Sapotaceae

Vzrůst:

Přestože je moabi africký strom, jeho latinské jméno Baillonella roxisperma je odvozeno od australského botanika F.M.Baileyho. Moabi může dorůst do úctyhodné výšky – až 60m – a některé kmeny jsou podpírány kořenovým náběhem. Největší stromy mají v průměru 3m.
Vzhled:

Co se týče textury, je moabi jedním z nejméně zajímavých druhů dřeva, i když občas z něj lze získat fošny s pěknou kresbou. Jedná se každopádně o druh, který se používá tam, kde je důležitější tvar a design výrobku než jeho povrchový vzhled. Barva se může značně lišit od světle červené po sytě rudohnědou.


Vlastnosti:

Moabi vynahrazuje nízkou atraktivitu kresby jinými vlastnostmi – je velmi pevné, tvrdé a tuhé. Hustota dřeva je až 800kg/m³, je velice trvanlivé, a jakmile dostatečně vyschne, vykazuje velkou tvarovou stálost, ačkoli existuje jisté riziko, že dřevo během sušení, které probíhá poměrně rychle, popraská. Stačí ponechat kus dřeva na světle, aby vynikly stopy křemíku, které svědčí o tom, že se jedná o hůře opracovatelné dřevo, jehož jemný prach může dráždit sliznici očí a nosu. Přesto že vykazuje pěkný lesk, nepracuje se sním moc dobře. Je velmi podobné dřevu makoré (Tieghemella heckelii), které pochází ze stejných oblastí Afriky.


Využití:

Díky svému červenohnědému zabarvení je moabi při rozenou volbou v situacích, kdy je třeba napodobit vzhled mahagonu. Používá se k výrobě nábytku, v řezbářství a truhlařině, k výrobě kazet a obkladů a podlahových krytin. Je také používáno ve stavebnictví.


Výskyt:

Moabi roste v Nigérii, Gabonu a Kongu.