DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

MERSAWA (Anisoptera spp.)

Oddělení:
Listnaté dřevo

Čeleď:
Dipterocarpaceae

Vzrůst:

Rod Anisoprera má velký počet druhů, které mají různá jména podle oblasti, v níž se vyskytují. Obvykle se prodávají dohromady pod jedním obchodním jménem - mersawa, případně krabak. Do této skupiny patří především A. eostora Korth., A. laevis Ridl., A. scaphula Pierre, A. curtisii Dyer a A. marginata Korth. Jako krabak z Thajska jsou prodávány druhy A. curtisii Dyer, A. oblonga Dyer a A. scaphula Pierre. Z Barmy se dováží pod názvem kaunghmu A. scaphula Pierre, z Filipín pod názvem palosapis rod A. thurifera. Stromy se vzrůstem liší, obvykle však dosahují výšky 45m a průměru 1-1,5m.


Vzhled:

Bělové dřevo není jasně odděleno od jádrového a je často napadáno dřevozbarvujícími houbami, které jej zabarvují do modra. Jádrové dřevo má barvy od světle žluté po žlutohnědou, s narůžovělým nádechem, a jeho textura je mírně hrubší. Dřevo nemívá výraznou kresbu, spíše jemnou, stříbřitou, s proužky hlavních paprsků na řezu na čtvrtky. Kresba se obecně různí od přímé po proplétanou a má poněkud hrubší, pravidelnou texturu.


Vlastnosti:

Hustota tohoto dřeva činí po vyschnutí průměrně 640 kg/m³. Dřevo schne ze čerstvého stavu velmi pomalu a dostat vlhkost zevnitř mohutných kusů je obtížné. Charakter textury a obsah křemíku mívají vliv na strojní opracování, při němž způsobují výrazné otupení řezných ploch. Dřevo má nízkou mez pevnosti v ohybu a rázovou houževnatost, malou pevnost v tlaku, velmi nízkou tuhost a je velmi špatně ohebné. Lze jej s úspěchem lepit i spojovat hřebíky a povrchově upravovat. Bělové dřevo je náchylné k poškození dřevokazným hmyzem. Mersawa je dřevo středně trvanlivé (platí pro jádro) a hůře impregnovatelné.


Využití:

Mersawa se používá na výrobu nábytku a stavebních konstrukcí, v interiérové truhlařině, k výrobě podlahových krytin pro domácnosti, na karosérie a stavbu člunů. Z loupaných dýh se vyrábějí překližky, ale používá se také na výrobu nábytku.


Výskyt:

Mersawa. označovaná také krabak, roste v Malajsii, Bruneji, Sarawaku a Sabahu (kde je znám pod názvem pengiran). Dále se vyskytuje v Thajsku, Barmě (kde je znám pod názvem kaunghmu) a na Filipínách (kde je znám pod názvem palopsaprs).