DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

ČERVENÉ MERANTI (Shorea spp.)

Oddělení:
Listnaté dřevo

Čeleď:
Dipterocarpaceae

Vzrůst:

Meramti, seraya a lauan se liší barvou a hustotou a spadají do dvou skupin: světle červené dřevo, kam patří světle červené meranti, světle červené seraya a bílé lauan, a tmavě červené dřevo, kam patří tmavě červené meranti, tmavě červené seraya a červené lauan. Tyto stromy dosahují výšky 60-70m a průměru 1-1,5m.


Vzhled:

Následující informace mohou být jen velmi obecné, protože obě skupiny, světlých i tmavých dřev, zahrnují velké množství různých druhů. V první skupině nicméně bývá dřevo světle narůžovělé až červené barvy, ve druhé skupině dřevo středně až tmavě červenohnědé, s bílými proužky pryskyřice. Oba typy mají střídavou točitost vláken a poněkud hrubší texturu.


Vlastnosti:

Světle červené dřevo první skupiny má průměrnou hustotu 540kg/m³, zatímco tmavě červené dřevo druhé skupiny má hustotu po usušení až 670kg/m³. Sušení probíhá obvykle velmi rychle, bez vážnějších deformací. Oba typy dřeva jsou při použití tvarově stabilní, ovšem dřevo první, světlejší skupiny je méně pevné než dřevo červeně zbarvených druhů. Oba typy mají střední pevnost v ohybu a tlaku, nízkou tuhost a rázovou houževnatost a špatné předpoklady pro ohýbání. Jak ručně, tak strojně jsou dřeva dobře opracovatelná, uspokojivě drží spoje hřebíky a vruty, snadno se lepí a po vyplnění nerovností povrchu je lze dobře povrchově upravovat. Světle červené dřevo není trvanlivé, tmavé dřevo je mírně trvanlivé a je hůře impregnovatelné.


Využití:

Světle červené dřevo se používá v interiérové truhlařině, při lehkých stavebních pracích, na podlahy domácností a na levný nábytek. Tmavě červené dřevo se používá k podobným účelům, plus v exteriérové truhlařině, k obkladům, vybavení obchodů a stavbě člunů. Oba typy dřeva se zpracovávají na překližku a krájejí na dekorativní dýhy na nábytek a obložení.


Výskyt:

Značný počet druhů rodu Shorea roste v jihovýchodní Asii. Meranti roste v Malajsii, Sarawaku a Indonésii, seraya na Sabahu, lauan na Filipínách.