DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

BILÉ MERANTI (Shorea spp.)

Oddělení:
Listnaté dřevo

Čeleď:
Dipterocarpaceae

Vzrůst:

Bílé/žluté meranti roste v západní Malajsii, Sarawaku, Bruneji a Sabahu a je známo také jako lun a lun puteh v Sarawaku a jako melapi v Sabahu. Všimněte si, že bílé meranti není ekvivalentem bílé seraya nebo bílého lauanu. Žluté meranti z Malajsie je známo také jako meranti damar hitam a žluté meranti z Bruneje a Sarawaku jako lun a lun kuning. Žlutá seraya ze Sabahu je známa jako seraya kacha a salangan kacha. Stromy dorůstají do výšky 60m a průměru 1-1,5m.


Vzhled:

Texturaje mírně hrubá, ale pravidelná. Bělové dřevo žlutých meranti a seraya má světlejší barvu a liší se od jádrového dřeva, které bývá světle žlutohnědé a zraje do matně žlutohnědé. Tyto druhy mají spirálově uložené vlákno a mírně hrubou texturu. Bělové dřevo bílého meranti je jasně odděleno od jádrového dřeva, které postupně mění svoji barvu do mnohem světlejší zlaté hnědi.


Vlastnosti:

Žluté meranti a žlutá seraya mají po usušení hustotu 480-670kg/m³ a bílé meranti 660kg/m³. Žluté meranti a žlutá seraya vysychají pomalu, ale dobře, kromě toho, že mají tendenci se žlábkovitě prohýbat a někdy mají tzv. křehké jádro. Mají nízkou pevnost v ohybu a rázovou houževnatost, střední pevnost v tlaku, velmi nízkou tuhost a jsou středně vhodné k ohýbání. Bílé meranti schne bez závažnějších deformací, má ve všech kategoriích střední pevnost a je spíše nevhodné k ohýbání. Všechna tato dřeva jsou tvarově stabilní. Meranti a seraya jsou dobře opracovatelné druhy, ale křemičitany, které jsou v nich obsaženy, silně otupují břity nástrojů, takže je nutné opracovávat je na pile s ostrými břity. Dobře drží spoje hřebíky a vruty, dobře se lepí a po vyhlazení povrchu lze docílit pěkné úpravy. Jsou středně trvanlivé a jejich bělové dřevo je propustné (impregnovatelné).


Využití:

Jak bílé, tak žluté druhy se využívají pro lehké konstrukce, v interiérové truhlařině, na výrobu nábytku a podlahových krytin. Bílé meranti je také používáno na venkovní truhlařinu, na stavbu lodí a člunů a konstrukce vozů. Výřezy se loupou a krájejí na dýhy. Z loupaných dýh se vyrábějí překližky.


Výskyt:

Jako meranti se označuje dřevo z Malajsie, Sarawaku a Indonésie, seraya označuje dřevo ze Sabahu.