DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

MANSONIA (Mansonia altissima)

Oddělení:
Listnaté dřevo

Čeleď:
Triplochitonaceae

Vzrůst:

Mansonia je známa také pod názvem bété (Pobřeží slonoviny a Kamerun), aprono (Ghana) a ofun (Niqérie). Dorůstá do výšky 30m a průměru 0,6-0,8m.


Vzhled:

Bělové dřevo je krémově bílé, zatímco jádrové dřevo je tmavě šedohnědé nebo fialovohnědé se silným nádechem do fialova. Často mívá světlejší nebo tmavší proužky, které na vzduchu blednou do světle fialovohnědého odstínu. Mansonia má obvykle přímý průběh vláken, někdy se vyskytuje střídavá točitost, textura je jemná, hladká a pravidelná.


Vlastnosti:

Dřevo s hustotou 590kg/m³ v suchém stavu schne poměrně rychle a dobře, s nepatrnými podélnými deformacemi. Při použití dochází k nepatrnému seschnutí. Mansonia má vysokou pevnost v ohybu, nízkou tuhost, rázovou houževnatost a vysokou pevnost v tlaku. Pokud není dřevo sukovité, dobře se ohýbá, nejlépe po skácení. Lze jej dobře opracovávat ručně i strojně, dochází jen k mírnému otupování nástrojů. Při strojním řezu vzniká jemný prach, který prudce dráždí pokožku a sliznice očí, nosu a krku. Proto je nutné zajistit důkladné odsávání prachu a použít obličejovou masku a ochranné krémy. Dřevo lze bez problému spojovat hřebíky a vru ty, dobře se lepí, moří a lakuje a lze jej vyhladit do vysokého lesku. Bělové dřevo je poněkud náchylnější k napadení dřevokazným hmyzem. Jádrové dřevo je velmi trvanlivé a velmi špatně impregnovatelné, bělové dřevo je propustné (impregnovatelné).


Využití:

Mansonia je vynikající dřevo na vysoce kvalitní nábytek, židle, skříňky rádií a televizi, pro interiérovou truhlařinu a vybavení obchodů a kanceláří, na klavíry a jiné hudební nástroje. Je vhodné k soustružení – dělají se z něj dekorativní misky a podobně. Vyrábějí se z něj krycí lišty oken, přístrojové desky a čelní obložení automobilů. Vybrané kmeny se krájí na ekorativní dýhy na nábytek, intarzie a obklady.


Výskyt:

Roste v tropické západní Africe, především v jižní Nigérii, u Pobřeží slonoviny a v Ghaně.