DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

MAKORÉ (Tieghemella heckelii)

Oddělení:
Listnaté dřevo

Čeleď:
Sapotaceae

Vzrůst:

Makoré je známo také pod názvy agamokwe (Nigérie) a baku či abaku (Ghana). Tieghemella africana je velmi podobný druh, rostoucí v Kamerunu a Gabonu, kde je znám jako douka. Tyto stromy dosahují výšky přibližně 37-45m a průměru 1,2 m.


Vzhled:

Barva jádrového dřeva se pohybuje od světlé krvavě rudé po načervenale hnědou, bělové dřevo je o něco světlejší. Některé kusy mívají nepravidelné žilkování tmavší barvy. Makoré je většinou rovnovláknité, ale některé kusy mohou mít pruhovanou nebo skvrnitou kresbu a velmi dekorativní moiré kresbu s vysokým přirozeným leskem. Textura je mnohem jemnější a stejnoměrnější než u mahagonu.


Vlastnosti:

Průměrná hustota rnakoré po vysušení činí 620kg/m³. Schne mírně rychle a má malý sklon k deformacím. Pří použití vykazuje menší tvarovou nestabilitu. Dřevo má střední pevnost v ohybu a tahu, nízkou tuhost a rázovou houževnatost a dřevo je mírně ohybatelné. Obsah křemíku ve dřevě může způsobovat vážné otupení břitů a při práci se suchým dřevem je třeba použít pilový kotouč s břitovými destičkami ze slinutých karbidů. Prach dráždí sliznici očí, nosu a krku, je proto potřeba zajistit spolehlivé odstranění prachu. Při zatloukání hřebíků má dřevo tendenci praskat, dobře se však lepí, moři a lakuje. Při kontaktu se železnými součástkami ve vlhkém prostředí tvoří modré skvrny. Bělové dřevo je náchylné k napadení dřevokazným hmyzem. Jádrové dřevo je velmi trvanlivé a velmi špatně impregnovatelné.


Využití:

Makoré se používá na dveře, nohy stolů a židle, v lepší interiérové truhlařině, na obklady a v exteriérové truhlařině na zábradlí, dveře, parapety a prahy. Specifické druhy využití zahrnují rámové konstrukce vozidel, stavbu člunů, výrobu laboratorních pultů a textilních cívek. Je to vynikající materiál pro soustružení a dělají se z něj velmi dobré podlahy. Loupe se na dýhy určené k výrobě překližek pro lodě a krájí na vysoce dekorativní dýhy.


Výskyt:

Makoré roste v Sierra Leone, Nigérii, Pobřeží slonoviny, Ghaně a Libérii.