DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

MAHAGON SAPELLI (Entandrophragma cylindricum)

Oddělení:
Listnaté dřevo

Čeleď:
Melioceoe

Vzrůst:

Mahagon sapelli je v Pobřeží slonoviny znám jako aboudikro. Dosahuje výšky 45-60m a průměru kolem 1m; kmen bez větví mívá výšku 30m.


Vzhled:

Úzké bělové dřevo je světle žlutobílé; čerstvě pořezané jádrové dřevo je lososově růžové a postupně se zbarvuje do červenohněda. Ve dřevě se vyskytuje střídavá točitost, na řezu na čtvrtky tak tvoří výraznou a pravidelnou proužkovanou nebo také tzv. roe kresbu. Vlnitý průběh vláken způsobuje vysoce dekorativní tzv. fiddleback kresbu s jemnou, pravidelnou texturou.


Vlastnosti:

Mahagon sapelli má hustotu 560-690kg/m³ a po usušení v průměru 620kg/m³. Schne poměrně rychle, má silnou tendenci se deformovat. Při použití je středně nestabilní. Mahagon sapelli má střední hustotu, pevnost v ohybu a rázovou houževnatost, nízkou tuhost, vysokou pevnost v tlaku a špatné předpoklady pro ohýbání. Dobře se opracovává ručně i strojně, charakter uložení vlákna způsobuje mírné otupení břitů. Spoje hřebíky a lepením drží uspokojivě; mořit je třeba opatrně. Po vyhlazení povrchu je možné docílit vynikající hladkosti a lesku. Bělové dřevo je náchylné k napadení červotočem, je relativně dobře impregnovatelné. Jádrové dřevo je poměrně trvanlivé, ale velmi špatně impregnovatelné.


Využití:

Mahagon sapelli se těší celosvětové oblibě jako atraktivní dřevo na výrobu vysoce kvalitního nábytku, pro interiérovou a exteriérovou truhlařinu, na okenní rámy, vybavení obchodů, kanceláří a bank, na pulty a dveře z masivu. Hojně je používán na stavbu člunů a vozidel, konstrukce klavírů a výrobu sportovního nářadí. Je ideální pro dekorativní podlahové krytiny do domácností i veřejných prostor. Dřevo se zpracovává na překližku a krájí se na dekorativní dýhy určené pro obklady a nábytek.


Výskyt:

Mahagon sapelli roste hojně v tropických deštných pralesích západní, centrální a východní Afriky, od Pobřeží slonoviny přes Ghanu a Nigérii do Kamerunu a dál na východ do Ugandy, Zairu a Tanzanie.