DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

MAHAGON KHAYA (Khaya spp.)

Oddělení:
Listnaté dřevo

Čeleď:
Meliaceae

Vzrůst:

Název mahagon khaya zahrnuje všechny druhy rodu Khaya. Nejvíce komerční ho užitného dřeva produkují: K. ivorensis A. Chév., označované také jako Benin, Degema, Lagos a Nígerian mahogany, K. anthoteca (Welw.) C. DC, známé jako krala (Pobřeží slonoviny), mangona (Kamerun), munyama (Uganda), mbaua (Mozambík), mbawa (Malawí), mkangazí (Tanzanie), a K. nyasica Stpf. ex Bakerf. Strom dorůstá do výšky 55-60m a průměr kmene činí 1,2-1,8m.


Vzhled:

Mahagon khaya má typické načervenale hnědé jádrové dřevo. Vlákno může být rovné, ale často se vyskytuje střídavá točitost, na řezu na čtvrtky vykazuje pruhovanou nebo tzv. roe kresbu.


Vlastnosti:

Hustota K. ivorensis se po vysušení pohybuje kolem 530kg/m³, K. anthoteca kolem 540kg/m³, K. nyasica přibližně 590kg/m³. Dřevo schne celkem rychle, s minimální tendencí se deformovat, tvarově je stabilní. Dřevo má střední hustotu a pevnost v tlaku, nízkou pevnost v ohybu, velmi nízkou tuhost a velmi slabé předpoklady pro ohýbání. Mahagon khaya lze opracovávat ručně i strojně. Dobře drží hřebíky, dobře se lepí a lze ho mořit a lakovat. Jádrové dřevo je středně trvanlivé a bělové dřevo, které je náchylné k poškození dřevokazným hmyzem, je hůře impregnovatelné.


Využití:

Mahagon khaya je velmi důležitým materiálem pro výrobu nábytku, kancelářských stolů, skříněk, vybavení obchodů a kanceláří, vysoce kvalitních schodišť, zábradlí balustrád a obložení. Používá se také na podlahy v domácnostech, na stavbu člunů a konstrukci vozidel. Loupe se na překližku a krájí na dekorativní dýhy na obklady a na nábytek.


Výskyt:

K. ivorensis roste v pobřežních deštných pralesích západní Afriky, od Pobřeží slonoviny po Kamerun a Gabon. K. anrhoteca a K. nyasica se v pobřežním pásu nevyskytují, ale rostou v oblastech s nižšími srážkami, včetně Tanzanie a Ugandy.