DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

MAHAGON AMERICKÝ (Swietenia spp.)

Oddělení:
Listnaté dřevo

Čeleď:
Meliaceae

Vzrůst:

Kubánský nebo španělský mahagon (Swietenia mahoganii Jacq.) byl do Evropy dopraven Španěly na konci 16.století. Od 18.století je nejoblíbenějším nábytkovým a obkladovým dřevem na světě a dnes již je vzácný. Stromy v lese dorůstají do výšky 45m, ale na plantáži pouze 30m a kmen má v průměru 1,2-1,8m. V současnosti je komerčně využíván druh S. macrophylla King.


Vzhled:

Bělové dřevo je nažloutle bílé; jádrové dřevo bývá světle červené až tmavě červené, zejména u těžšího dřeva. Mahagon je většinou rovnovláknitý, kusy se spirálově uloženým nebo nepravidelným vlákněním jsou však vysoce ceněny pro svou kresbu na radiálním řezu. Mahagon má středně jemnou až středně rovnoměrnou texturu.


Vlastnosti:

Průměrná hustota mahagonu amerického po usušení je 540kg/m³. Suší se jak na vzduchu, tak v sušárnách rychle a dobře, bez rizika krouceni nebo praskání, ale tahové dřevo a želatinová vlákna mohou někdy způsobit větší podélné sesychání. Dřevo je tvarově stabilní. Má nízkou pevnost v ohybu, velmi nízkou tuhost a rázovou houževnatost, střední pevnost v tlaku a dobré předpoklady pro ohýbání. Je to jedno z nejlepších dřev pro ruční i strojní opracování. Mahagon americký dobře drží spoje hřebíky a vruty, uspokojivě se lepí a lze jej výborně povrchově upravovat. Je náchylný k poškození hmyzem, jinak je trvanlivý a velmi špatně impregnovatelné.


Využití:

Mahagon americký se zpracovává na prvotřídní nábytek a repliky starožitného nábytku, používá se na židle, obklady, v interiérové truhlařině, na výrobu člunů, klavírů a ozdobných rakví. Je vynikajícím materiálem pro soustružení, dřevorytectví, průmyslové šablony, formy a matrice. Loupe se na překližku a krájí na dýhy s řadou různých kreseb, určené zejména na nábytek a obložení.


Výskyt:

Mahagon americký se vyskytuje od jižního Mexika a jižně podél Atlantského oceánu od Belize po Panamu, včetně Kolumbie, Venezuely, Peru, Bolivie a Brazílie. Strom byl pojmenován podle místa svého původu.