DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

MAGNOLIE (Magnolia grandiflora)

Oddělení:
Listnaté dřevo

Čeleď:
Magnoliaceae

Vzrůst:

Tento druh, označovaný často jako jižní magnolie, je státním stromem – státu Mississippi a má typické velké květy – však se také nazývá magnolie velkokvětá. Obecně je pěstována jako okrasný strom dorůstající do výšky 27m a průměru 1,3m.


Vzhled:

Dřevo magnolie je na pohled celkem nezajímavé, má jemně žlutozelený odstín a nevýraznou kresbu. Svou barvou se podobá americkému liliovníku tulipánokvětému (Liriodendron tulipifera), není však tolik vláknité a má konzistentnější barvu. Dřevo magnolie může být příležitostně žíhané proužky minerálních usazenin, čehož se využívá u dekorativních dýh. Bělové dřevo je úzké a velmi světlé.


Vlastnosti:

Magnolie je středně těžké dřevo, hustota po usušení průměrně 560kg/m³. Dobře schne a lze jej vyleštit do vysokého lesku. Díky konzistentní kresbě a textuře se výborně ručně i strojně opracovává. Ačkoli má jemnou a pravidelnou texturu, ve venkovním prostředí magnolie není trvanlivá. Lze ji nicméně dobře spojovat hřebíky, vruty a lepením. Průběh vláken je obvykle přímý a dřevo je tužší a hustší než jiná užitková dřeva.


Využití:

Vzhledem k jemné, pravidelné textuře a výborným předpokladům k ohýbání je magnolie často používána na výrobu žaluzií a dalších tenkých výrobků a součástek. Vyrábí se z ní také nábytek, častěji však v dílnách soukromých návrhářů – výrobců než ve velkovýrobě. Navíc se používá k výrobě užitných předmětů, jako jsou bedýnky, skříňky a podlahové krytiny.


Výskyt:

Magnolie roste ve Spojených státech amerických podél jihovýchodního pobřeží Atlantiku, od Severní Karolíny po Texas.