DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

LILIOVNÍK TULlPÁNOKVĚTÝ (Liriodendron tulipifera)

Oddělení:
Listnaté dřevo

Čeleď:
Magnoliaceae

Vzrůst:

Je znám také jako tulip tree (USA a Velká Británie), poplar a yellow poplar (USA), canary wood (Kanada) a canary whitewood (Velká Británie). Dorůstá do výšky 30-45m, má dlouhý, hladký válcovitý kmen o průměru 1,8-2,5m.


Vzhled:

Široké bělové dřevo je krémově bílé, zatímco jádrové dřevo mívá různé odstíny od žlutohnědé po světle olivové hnědou a je žíhané olivově zelenými, tmavě šedými, černými, růžovohnědými pruhy a někdy kovově modrými proužky minerálních látek. Široký parenchym vykazuje na tangenciálním řezu světlé žílky, Má přímý průběh vláken, s jemnou pravidelnou texturou.


Vlastnosti:

Liliovník má po usušení hustotu pohybující se od 450 do 510kg/m³. Dobře a rychle schne v sušárnách í na vzduchu, kde dochází k minimálním tvarovým změnám. Při použití vykazuje jen malou tvarovou nestabilitu. Liliovník má střední pevnost v tlaku, nízkou pevnost v ohybu, tuhost a rázovou houževnatost a střední předpoklady k ohýbání. Dobře se opracovává ručně í strojně, dobře drží spoje hřebíky a dřevo lze mořit, natírat nebo lakovat do velmi pěkného hladkého povrchu. Jádrové dřevo není trvanlivé, bělové dřevo je náchylné k napadení červotočem. Jádrové dřevo je mírně rezistentní proti impregnačnímu ošetření, bělové dřevo je propustné (impregnovatelné).


Využití:

Liliovník je oblíbeným materiálem na šablony, skulptury a dřevořezbu. Používá se v interiérové truhlařině, na dveře, v bednařině, na boxy a palety a na interiérové úpravy člunů a lodí. Je hojně používán na výrobu překližky. Krájí se na dekorativní dýhy, najdeme ho na obložení a intarziích různého nábytku. Upravuje se pro exteriérovou truhlařinu tam, kde nedochází ke kontaktu se zemí. Dělá se z něj také dřevní buničina a dřevitá moučka.


Výskyt:

Tento vzrostlý strom, který, ač nazýván yellow poplar, tedy žlutý topol, nepatří k rodu topolů (Populus spp.), se vyskytuje na východě USA a v Kanadě.