DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

LAURELIA (Laurelia sempervirens)

Oddělení:
Listnaté dřevo

Čeleď:
Monimiaceae

Vzrůst:

Laurelia je známa také jako Chilean laurel a huahuan. Dorůstá do výšky 14-15m a průměru 0,6-1m.


Vzhled:

Bělové dřevo má stejnoměrnou šedavě hnědou barvu, jádrové dřevo je nažloutlé hnědé s tmavými proužky zelenohnědé, šedé nebo purpurové. Dřevo je rovnovláknité a má středně jemnou texturu.


Vlastnosti:

Hustota laurelie se po usušení pohybuje průměrně kolem 510kg/m³. Schne dost rychle, ale má silnou tendenci se bortit, dobře reaguje na kondicionování v sušárně. Vykazuje velkou tvarovou nestabilitu. Dřevo má střední pevnost v ohybu a tlaku a velmi nízkou tuhost a rázovou houževnatost. Má střední předpoklady pro ohýbání; je vhodné k ohýbání ve středním úhlu, ovšem s rizikem popraskání či zlomení. Je dobře opracovatelné ručně i strojně, břity by však měly být velmi ostré. Spoje hřebíky a lepením drží bez problémů, dřevo lze mořit a lakovat do hladkého povrchu. Jádrové dřevo není trvanlivé a mírně odolává impregnačnímu ošetření, bělové dřevo je propustné (impregnovatelné).


Využití:

Je to dřevo s velmi širokými možnostmi využití. Hodí se na vnitřní části nábytku, postranice zásuvek, přepážky, police a čela panelů. Dále se hojně užívá v interiérové truhlařině, na dveře, lehké podlahy v domácnosti, lehké konstrukce a na materiál k výrobě překližky a laminovaných desek. Vybrané výřezy se krájejí na velmi působivé dekorativní dýhy na obklady. Příbuzný chilský druh, L. philippiana Looser. (L. serrata Ph.), produkuje dřevo tepa, známé také pod názvem laurelia. Je používáno místně pro výrobu úlů, beden, přepravek, soustružených výrobků a překližky. Je klíčovým zdrojem pro dřevní buničiny.


Výskyt:

Tento relativně malý strom se vyskytuje v malých skupinkách ve smíšených lesích Chile.