DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

KVAJAK (Guaiacum spp.)

Oddělení:
Listnaté dřevo

Čeleď:
Zygophyllaceae

Vzrůst:

Toto dřevo, známé od 16. století jako tzv. dřevo života, latinsky lignum vitae, protože jeho pryskyřice byla považována za lék proti některým nemocem, je jedním z nejtěžších a nejtvrdších obchodovaných druhů dřeva. Získává se ze tří druhů: Guaiacum officinale L., známého jako guayacan (Spanělsko), bois de qaiac (Francie), guayacan negro a palo santo (Kuba), ironwood (USA), G. Sanctum L., známého jako guayacan bianco, qaicac femelle a quayacancillo, a G. Guatemalense Planch. Všechny tři typy jsou vyváženy jako lignum vitae neboli kvajak. Je to malý, pomalu rostoucí strom, vysoký přibližně 9m, s průměrem 25-45cm.


Vzhled:

Dřevo má tmavě nazelenale hnědou, až téměř černou barvu, nepravidelný průběh vláken (střídavá točitost) a jemnou, pravidelnou texturu.


Vlastnosti:

Kvajak má hustotu po vysušení průměrně 1230kg/m³. Dřevo schne velice pomalu, je lámavé a má tendenci praskat. Při použití vykazuje střední stabilitu. Má ve všech kategoriích vysoký stupeň pevnosti, je obzvlášť tvrdé a má velmi vysokou evnost v tlaku. Není vhodné pro ohýbání a je velice obtížně strojně opracovatelné, jelikož při řezu projevuje vysoký řezný odpor. Lepit kvajak může být obtížné, ale leštit se dá velmi dobře. Kvajak je extrémně trvanlivé dřevo a je špatně impregnovatelné.


Využití:

Samomazný charakter dřeva, vyplývající z jeho vysokého obsahu oleje, z něj dělá ideální materiál pro námořní použití a vybavení, například misky kluzných ložisek a ložiska spojovacích hřídelů, kladek, a jako náhrada kovových osových ložisek v ocelárnách. Používá se všude tam, kde je nespolehlivá nebo nepraktická lubrikace dřeva, například u kol, kluznic, kladek, a v textilním průmyslu u čističek bavlny, leštiček a navijáků. Používá se také pro techniku vysekávání. Kvajak je tradičně oblíbeným materiálem v dřevosochařství a řezbářství a také vynikajícím materiálem pro soustružení, například pálek a kuželek.


Výskyt:

Kavajak neboli lignum vitae roste od Floridy a Baham přes Jamajku a Kubu po západní Indii a od Mexika dolů přes Střední Ameriku až po Kolumbii, Nikaraguu a Venezuelu.