DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

KOKRODUA (Pericopsis elata)

Oddělení:
Listnaté dřevo

Čeleď:
Leguminosae

Vzrůst:

Kokrodua je známa také jako afrormosia; dále jako assamela (Pobřeží slonoviny), ayin a egbi (Niqérie) a andejen (Kamerun). Dorůstá do výšky 45m a průměru 1m.


Vzhled:

Krémové bělové dřevo je zřetelně odlišeno od jádrového dřeva, které je čerstvě pořezané zlatavě hnědé a na světle tmavne. Průběh vláken se různí - od rovného k střídavě točitému - a na řezu na čtvrtky vytváří pruhovanou kresbu. Textura je mírně jemná, není však na dotek mastná jako u teaku (Tectona grandis). Dřevo je náchylné k tvorbě modrých skvrn, vznikajících při kontaktu se železem ve vlhkých podmínkách, což je způsobeno vysokým obsahem taninu ve dřevu.


Vlastnosti:

Dřevo má v suchém stavu hustotu 690kg/m³, schne pomalu, ale dobře, bez velkých deformací. Při použití vykazuje výjimečně nízkou tvarovou nestálost. Má střední tuhost, vysokou pevnost v tlaku, střední rázovou houževnatost, střední předpoklady pro ohýbání. Spirálně uložené vlákno může snižovat kvalitu strojního opracování. Břity by měly být vzhledem k mírným otupovacím účinkům dřeva stále ostré. Spoje hřebíky a vruty vyžadují předvrtání. Kokrodua se dobře lepí a povrchově upravuje. Je velmi trvanlivá, odolná proti houbám a termitům a je velmi špatně impregnovatelná.


Využití:

Kokrodua původně sloužila jako náhrada za teak při výrobě nábytku, rámů a montovaných částí, nákližky na hrany a líce panelů. Dnes je toto dřevo po právu hojně používáno všude tam, kde je požadován velmi atraktivní, pevný, stabilní a trvanlivý dřevěný materiál. Najdeme ho na prvotřídním nábytku, skříňkách, židlích, interiérovém vybavení, schodech, vybavení obchodů a kanceláří a na zemědělském nářadí. Dělají se z něj krásné podlahy a také se využívá v exteriérové truhlařině, při stavbě člunů a pilotování. Vybrané kmeny se krájejí na dekorativní dýhy na nábytek, dveře a obložení stěn.


Výskyt:

Kokrodua roste v Ghaně. Pobřeží slonoviny, Zairu a Nigérii