DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

KOA (Acacia koa)

Oddělení:
Listnaté dřevo

Čeleď:
Leguminosae

Vzrůst:

Koa se dobře přizpůsobuje prostředí a je schopna růst jak vysoko v horách, tak na níže položených svazích. Nejlepší exempláře se nicméně nacházejí spíše ve výše položených oblastech, kde je více srážek a kde mohou dosáhnout výšky až 25m a průměru 1,2m. Nejkvalitnější stavební dřevo se nachází v kopcích ve vyšších nadmořských výškách.
Vzhled:

Acacia koa má světle hnědou až načervenale hnědou barvu, vyznačuje se zlatavým leskem a má jemnou, vlnitou texturu. Nepřekvapí proto, že někdy bývá označována jako havajský mahagon, protože skutečně má několik charakteristických rysů pravého mahagonu (Swietenio mocrophyllo). Letokruhy vytvářejí tmavší proužky a může se vyskytnout tzv. fiddleback kresba.


Vlastnosti:

Koa je těžké dřevo, má hustotu až 670 kg/m³ a navíc má vysokou tvrdost. Je také tuhé a opracování na příčném řezu může být obtížné. Přestože koa zdaleka není nejkvalitnějším druhem dřeva rostoucího na Havajských ostrovech, má vysokou hodnotu. Dřevo koa se snadno těží a po usušení zůstává tvarově stabilní. Ruční i strojní opracování je celkem snadné a navíc lze ve finální úpravě výborně docílit pěkného lesku. Je odolné proti vlhku a hmyzu.


Využití:

Koa se tradičně využívá k výrobě havajských ukulele, protože dobře rezonuje a pěkně vypadá. Kromě toho nachází využití v nejrůznějších odvětvích, od nábytkářství a truhlářství po soustružení a vyřezávání.


Výskyt:

Koa je doma na Havajských ostrovech.