DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

KAURI (Agathis spp.)

Oddělení:
Jehličnaté dřevo

Čeleď:
Araucariaceae

Vzrůst:

Agathis australis je obchodována jako New Zealand kauri, Agathis robusta, Agathis palmersconii a Agathis microscochya jako Queensland kauri, Agathis dammara jako east indian kauri, Agathis vitiensis jako Fijian kauri. Maorové ze Severního ostrova na Novém Zélandu označují kauri názvem tanemahuta (král lesa), protože tento strom s průměrem kmene 1,5-4m dorůstá až do výšky 45m a ční nad ostatními stromy.


Vzhled:

Tato velmi ceněná dřevina není ve skutečnosti opravdová borovice (Pinus spp.). Vzhledem připomíná botanicky příbuznou araukárii Araucaria angustifolia, ale má tmavší zabarvení a hrubší texturu. Barva jádrového dřeva je variabilní, od světle béžové přes růžovou až po tmavě červenohnědou. Tmavší dřevo obsahuje značné množství pryskyřice, ačkoli kauri nemá ani pryskyřičné buňky, ani pryskyřičné kanálky. Pryskyřice pochází z buněk dřeňových paprsků a vertikálních tracheid sousedících s paprsky a má podobu tuhých pryskyřičných čepů, které nikterak neovlivňují kvalitu finální úpravy povrchu. Kauri má jemnou, pravidelnou, hedvábnou texturu a lesklý povrch.


Vlastnosti:

Novozélandská kauri má hustotu 580kg/m³, queenslandská kauri je s 480kg/m³ o něco lehčí. Suší se středně rychle a má tendenci se bortit, při použití má však tvarovou stálost. Toto dřevo má vysokou tuhost, střední pevnost v ohybu a tlaku i rázovou houževnatost, není však vhodné k ohýbání. Dobře se opracovává ručně i strojně a nástroje otupuje jen nepatrně. Lze je hoblovat a brousit do vysoce hladkého povrchu, ale při vrtání nebo zapouštění čepu je třeba zajistit na straně výstupu nástroje dostatečnou oporu. Spoje hřebíky a vruty drží dobře. Snadno se lepí a lze je povrchově upravovat do vysokého lesku. Dřevo kauri často napadá červotoč, lze jej relativně dobře impregnovat.


Využití:

Kvalitnější dřevo se používá na nádrže, dřevěné části strojů a na stavbu člunů; méně kvalitní na stavební konstrukce. Queenslandská a fidžijská kauri se používají v prvotřídní truhlařině a k výrobě nábytku, izolátorů baterií, průmyslových šablon a máselnic. Z méně kvalitnějšího dřeva se vyrábějí levné překližkové výrobky, krabice a přepravky.


Výskyt:

Roste osamoceně nebo v malých hájích společně s listnatými stromy od Malajsie po Austrálii a od Nové Guineje po Nový Zéland a Fidži.