DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

KAŠTANOVNÍK JEDLÝ (Costanea sativa)

Oddělení:
Listnaté dřevo

Čeleď:
Fagaceae

Vzrůst:

V příznivých podmínkách dosahuje výšky 30m a více a průměru 1,5m. V méně příznivých podmínkách se znatelně kratší kmen rozbíhá do několika hlavních větví. Běžně je znám také pod názvem Spanish chestnut a European chestnut.


Vzhled:

Jádrové dřevo je slámově žluté až hnědé barvy, připomíná dub (Quercus spp.) a je znatelně odlišeno od úzkého bělového dřeva. Dřevo má zřetelné letokruhy, dřeňové paprsky makroskopicky nezřetelné, takže na rozdíl od dubu nemá na řezu na čtvrtky stříbřitou kresbu. Dřevo s rovným průběhem vláken, ale často také spirálovitý průběh, zvláště u dospělých stromů. Na mnoha kmenech lze najít výduť nebo odlupčivé trhliny.


Vlastnosti:

Hustota dřeva je po usušení přibližně 540kg/m³. Obtížně se suší na vzduchu, protože si uchovává ostrůvky vlhkosti a má tendenci se bortit (nebezpečí kolapsu dřeva); na dosušování v sušárně nereaguje dobře. Kyselý charakter dřeva má ve vlhku tendenci způsobovat korozi železných svorek a obsah taninu ve dřevu způsobuje v místech kontaktu s železem nebo železnými součástkami modročerné skvrny. Je to dřevo se střední hustotou, nízkou pevností v ohybu, velmi nízkou tuhostí a rázovou houževnatostí a střední pevností v tlaku. Na vzduchu sušené dřevo má dobré předpoklady k ohýbání, je-Ii bez suků. Dobře se opracovává jak ručně, tak strojně, nástroje jsou otupovány jen minimálně. Dobře drží spoje hřebíky a vruty, dobře se lepí, moří a lakuje. Bělové dřevo je náchylné k poškození dřevokazným hmyzem. Jádrové dřevo je trvanlivé a extrémně špatně impregnovatelné.


Využití:

Používá se jako náhražka za dub, a to ve výrobě nábytku, dále rakví, domácího a kuchyňského nářadí. Soustruží se z něj vycházkové hole, misky a podobně a štípe se na výrobu ohrad, vrat a chmelových sloupů. Dužiny se používají na výrobu soudků na olej, tuky, ovocné šťávy a vína. Vybrané kmeny se krájejí na dekorativní dýhy.


Výskyt:

Tento majestátní strom pochází z jihozápadní Evropy a roste ve Velké Británii, Francii, Německu, severní Africe a místy i v Asii.