DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

KAPUR (Dryobalanops spp.)

Oddělení:
Listnaté dřevo

Čeleď:
Dipterocarpaceae

Vzrůst:

Jako kapur bývají označovány různé druhy Dryobalanops spp. Komerčně významnými druhy jsou D. aromatica Gaertn. f. a D. oblongifolia Dyer, které produkují exportní Malayan kapur, ale ostatní druhy jsou v místě původu známy jako keladan. Ze Sumatry se tyto dva druhy vyvážejí také jako Indonesian kapur. D. aromatica a D. lanceolata Burck produkuji takzvaný Sarawak kapur a Kalimantan kapur. Druhý jmenovaný druh společně s D. beccarii Dyer. produkují takzvaný Sabah kapur; D. aromatica a D. fusca V.S1. produkují Indonesian kapur z Bornea. Další používaná obchodní označení jsou Borneo carnphorwood. Kalimantan kapur, Sabah kapor a Indonesian kapoer. Různé druhy dosahují výšky kolem 60m a průměru kmene 1-1,5m; na kmeni vyrůstají boule.


Vzhled:

Bělové dřevo je obvykle bílé až nažloutle hnědé a je jasně odlišeno od jádrového dřeva, které je světle červenohnědé až sytě červenohnědé, s přímými nebo mírně spirálně uloženými vlákny a poměrně hrubou, ale pravidelnou texturou. Obsahuje pryskyřici, která však neprýští na povrch dřeva. Kapur má kafrovou vůni.


Vlastnosti:

Hustota po proschnutí je 700-770kg/m³. Dřevo schne značně pomalu, ale dobře, dochází jen k minimálním tvarovým změnám a při použití vykazuje střední tendenci k sesychání. Toto těžké dřevo má vysokou pevnost v ohybu a tlaku, střední tuhost a rázovou houževnatost a vzhledem k tomu, že vylučuje množství pryskyřice, má střední předpoklady pro ohýbání. Strojní opracování může způsobovat plstnatý povrch, dřevo mírně až silně otupuje břity nástrojů. Dobře drží lepené spoje a po vyplnění povrchových nerovností jej lze do hladka vyleštit. Kapur je při styku s železem ve vlhkém prostředí náchylný k tvorbě modrých skvrn a jeho kyselý charakter může způsobovat korozi kovů. Bělové dřevo je trvanlivé, ale náchylné k poškození dřevokazným hmyzem; jádrové dřevo je velmi trvanlivé a velmi špatně impregnovatelné.


Využití:

Kapur je dobré stavební dřevo, zejména na obytné domy a farmářské usedlosti, dále na přístavní mola, pro exteriérovou truhlařinu, okna, dveře, schodiště, obvodové konstrukce, zahradní lavičky a podlahy vozidel. Využívá se pro stavby mol a přístavišť a mosty nad vodními plochami. Loupe se na překližku a vybrané kmeny se krájejí na dekorativní dýhy.


Výskyt:

Kapur roste V Malajsii a Indonésii, včetně ostrovů Sumatra, Borneo, Sarawak, Kalimantan a Sabah.