DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

JILM EVROPSKÝ (Ulmus spp.)

Oddělení:
Listnaté dřevo

Čeleď:
Ulmaceae

Vzrůst:

Jilm vysoký, Ulmus procera, je obchodně znám jako red elm a nave elm. Běžným evropským druhem je U. carpinifolia, známý jako jilm francouzský nebo jilm vlámský. Existuje také jilm holandský, U. hollandica, a jilm horský, U. glabra, známý také jako wych elrn, mountain elm a white elm.Všechny tyto druhy dosahují průměrné výšky 37-45m a průměru kmene 1-1,5m, s výjimkou jilmu horského, který dorůstá do 30-38m a průměru 1,5m.


Vzhled:

Jádrové dřevo je obvykle výrazně čokoládově hnědé, často s narudlým nádechem, a je výrazně odlišeno od světlejšího bělového dřeva. Jádrové dřevo má užší a nepravidelné letokruhy, čímž dřevo získává hrubší texturu. Je příčně vláknité a má nepravidelný růst vláken, což způsobuje velmi zajímavou kresbu. Kontinentální evropské jilmy mají obvykle rovnou kresbu na rozdíl od jilmu anglického.


Vlastnosti:

Jilm evropský má hustotu po usušení přibližně 540kg/m³, jilm horský 670kg/m³. Dřevo schne poměrně rychle a má silný sklon se deformovat. Má nízkou pevnost v ohybu a tlaku a velmi nízkou tuhost a rázovou houževnatost. Všechny jilmy mají dobré předpoklady pro ohýbání. Dřevo může být obtížně opracovatelné, mívá tendenci se pod břitem ohýbat a smekat se, ovšem dobře se spojuje hřebíky, dobře se lepí a povrch lze dobře vyhladit a vyleštit. Bělové dřevo je náchylné k napadení dřevokazným hmyzem. Jilm není trvanlivý, je hůře impregnovatelný a bělové dřevo je propustné (impregnovatelné).


Využití:

Slavný benátský most Rialto stojí na jilmových pilotech. Jilm se používá na stavbu lodí a člunů, přístavů a doků, okapnic, na vybavení tělocvičen, na zemědělské nářadí, konstrukce vozidel, příčle žebříků a sedadla klasických windsorských židlí. Dělá se z něj atraktivní podlahová krytina. Je používán také na výrobu řeznických bloků a soustruží se z něj užitné mísy. Krájí se na dekorativní dýhy a jilmové kořenkové dýhy se používají na obklady.


Výskyt:

Jilm evropský roste v mírných oblastech Evropy.