DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

JILM AMERICKÝ (Ulmus spp.)

Oddělení:
Listnaté dřevo

Čeleď:
Ulmaceae

Vzrůst:

K rodu Ulkus patří tři hlavní druhy jilmu amerického. U. americana L. bývá označován jako bílý jilm a je také znám jako water elm, swamp elm a American elm. Dřevo U. fulva Michx. je známo jako slippery elm, soft elm, red elm a slippery barked elm. Dřevo U. Thomasi Sarg. je označováno jako cork elm, rock elm, hickory elm a cork balm elm. Americké jilmy měří obvykle 15-24m na výšku a v průměru mají 0,3-1,2m.


Vzhled:

Jádrové dřevo je středně až světle červenohnědé a bělové dřevo je o něco světlejší. Rock elm je rovnovláknité dřevo a má středně jemnou texturu. U white elmu se někdy vyskytují střídavě točitá vlákna s poněkud vlnitou texturou.


Vlastnosti:

White elm má po usušení hustotu kolem 580kg/m³, slippery elm je o něco těžší. Rock elm má po usušení hustotu mezi 620 a 780kg/m³. Všechny druhy schnou dobře, při minimálním sesychání. Mají střední pevnost v ohybu a tlaku a velmi nízkou tuhost. White elm má vysokou a rock elm velmi vysokou rázovou houževnatost. Všechny druhy mají velmi dobré předpoklady pro ohýbání. Lze je snadno opracovávat a jen mírně otupují břity nástrojů. Hřebíky dřevo nenaštípnou, uspokojivě drží lepené spoje a dřevo lze výborně povrchově upravovat. Bělové dřevo je náchylné k napadení červotočem, ale je odolné proti houbám. Jilm americký není trvanlivý a je středně impregnovatelný.


Využití:

Jilm americký se používá na stavbu lodí a člunů, zejména na přední vazy, žebroví, rámové konstrukce, okrajníky, outorové stringery, kýly, lišty a části, které jsou při použití celé ponořeny pod vodou. Používá se také pro podvodní části mol a doků. Dále se z něj vyrábějí hlavy kol, zahnuté částí hokejek na lední hokej, zemědělské nástroje, konstrukce houpacích židlí, vybavení tělocvičen, ohýbané jilmové dřevo se používá na konstrukce vozidel a příčle žebříků. Výborně se soustruží a krájí se na dekorativní dýhy.


Výskyt:

Jilm americký roste ve východních a středních oblastech Spojených států. Některé druhy se objevuji také v Kanadě, kde se vyskytují až na západ do Saskatchewanu a na jih do Quebecu a Ontaria.