DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

JELUTONG (Dyera costulata)

Oddělení:
Listnaté dřevo

Čeleď:
Apocynaceae

Vzrůst:

Jelutong dorůstá do značné výšky, až do 60m, má rovný, válcovitý kmen, patrný do výšky 27m, a průměr 2,5m.


Vzhled:

Jak bělové, tak i jádrové dřevo mají bezprostředně po pořezu stejnou krémově bílou barvu, která na vzduchu přechází na povrchu ve slámově žlutou, často se skvrnkami způsobenými houbami poté, co byl z kmene získán latex. Dřevo, často rovnovláknité, má jemnou, pravidelnou texturu bez výrazné kresby.


Vlastnosti:

Toto dřevo bez kresby je velice lesklé, ale na tangenciálním řezu vykazuje radiální latexové kanálky, ve shlucích nebo řadách vzdálených od sebe cca 1m.Tyto latexové kanálky, které na hladkém povrchu prosvítají jako čočkovité útvary, jsou asi 6mm široké a 12mm dlouhé, což znemožňuje použití jelutongu tam, kde je potřeba použít materiál větších rozměrů nebo kde je důležitý vzhled. Řezem na relativně malé řezivo se tyto defekty dají snížit. Hustota jelutongu je po usušení asi 460kg/m ³. Dřevo schne dost rychle, nedeformuje se, ale je obtížné sušit ho ve větších kusech, aniž by skvrnatělo. Dřevo se v procesu používání mírně sesychá. Toto měkké, slabé a poněkud křehké dřevo je netrvanlivé, má ve většině kategorií nízkou pevnost a velmi špatné předpoklady k ohýbání. Snadno se opracovává jak ručně, tak strojně, břity nástrojů otupuje minimálně a lze u něj docílit krásně hladkého povrchu; spoje hřebíky a vruty drží bez problému. Jelutong se dá snadno lepit, snadno se moří a lze jej leštit a lakovat. Je netrvanlivé, náchylné k napadení červotočem, ale impregnovatelné.


Využití:

Snadná opracovatelnost dělá z jelutongu vynikající materiál pro sochařské a řezbářské práce, na šablony, architektonické modely, tabule a různé rukodělné výrobky. Používá se na přepážky akumulátorů a na zápalky, na tenké přepážky a některé části dřeva na interiérovou truhlařinu a vybavení. Kmeny se také soustruží na součásti plných hladkých dveří, na překližky a laminové desky. Ze stromu je získáván latex na výrobu žvýkací gumy.


Výskyt:

Jelutong je široce rozšířen po celé Malajsii a na indonéských ostrovech Sumatře a East Kalimantanu.