DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

JAVOR KLEN (Acer pseudoplatanus)

Oddělení:
Listnaté dřevo

Čeleď:
Aceraceae

Vzrůst:

Javor klen dorůstá do výšky 35m, má širokou, rozložitou korunu a kmen mívá v průměru 1,5m. Je znám pod různými názvy, například jako sycarnore nebo great maple v Anglii. Velmi podobnými druhy jsou Acer compestte (javor babyka) a Acer pfaranoides (javor mléč), které rostou v Evropě.


Vzhled:

Mezi bělovým a jádrovým dřevem je jen minimální rozdíl; obě mají krémově bílou barvu s přirozeným leskem. Pomalu sušené javorové dřevo má o něco tmavší odstín a někdy se mu říká zvětralý javor. Obvykle má slabě pruhovanou texturu, ovšem vlnitá textura vytváří u dřeva řezaného na čtvrtiny velice působivou fiddleback či krajkovo-paprskovitou kresbu.


Vlastnosti:

Dřevo javoru klenu má střední hustotu, po proschnutí kolem 610 kg/m ³. Na vzduchu schne celkem dobře a rychle, ale při nesprávném skladování má sklon tmavnout a skvrnatět; v sušárně schne velmi dobře. Při použití vykazuje jen minimální změny tvaru. Má střední pevnost v ohybu a tlaku, nízkou rázovou houževnatost a velmi nízkou tuhost, díky čemuž se dobře ohýbá. Dřevo javoru klenu mírně otupuje nástroje a řezné hrany; textura vynikne zejména při vyřezávání a hoblování anebo v případě vlnité textury při krájení špalků na čtvrtiny, proto se doporučuje zmenšení úhlu řezu. Dobře se drží hřebíky a dobře se lepí a lze jej dobře povrchově upravovat (vysoký lesk). Není však trvanlivé a dřevo snadno podléhá červotoči i jinému hmyzu, jmenovitě rodu Prilinus pecrinicornis, je však možné jej ošetřit ochrannými prostředky.


Využití:

Javor klen je tradičním dřevem pro výrobu loutnových hmatníků a lubu – loutna byla v 15. a 16. století hlavním nástrojem dvorské hudby – a dosud se používá pro výrobu lubu houslí. Je to vynikající materiál pro výrobu soustružených dřevěných součástek, jako jsou textilní cívky a navijáky, rukojeti kartáčů, dřevěné nářadí pro domácnost a mlékárenský průmysl, nástroje užívané v prádelnách a schrány na přepravu a skladování potravin. Tradičně se také chemicky ošetřuje, čímž se docílí stříbrošedého zabarvení, a takto ošetřené dřevo se pak prodává pod názvem harewood. Vybrané kmeny se pečlivě řežou na desky s výrazně působivou kresbou, které se pak využívají k výrobě nábytku a dřevěných stěn; barvené dřevo javoru klenu se používá k tvorbě intarzií.


Výskyt:

Tomuto středně vzrostlému stromu se dnes daří v nejrůznějších typech půdy a v rozličných podmínkách ve Velké Británii, ale jeho původním domovem je střední a jižní Evropa a část Asie.