DŘEVO

Spirit Of Angmar & Bithynie



Vlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.



Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.



Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

JASAN (Fraxinus spp.)

Oddělení:
Listnaté dřevo

Čeleď:
Oleaceae

Vzrůst:

Fraxinus americana L. je druh známý jako white ash (Kanada); americký druh F. pennsylvania Marsh. je znám jako green ash (USA) a red ash (Kanada); evropský jasan F. excelsior L. je označován podle země původu jako jasan anglický, francouzský, polský, slovinský a podobně. Jasany dorůstají do výšky 24-37m a průměru 0,6-1,5m.


Vzhled:

Jasan americký má šedohnědou barvu jádra s načervenalým nádechem. Evropský jasan ztepilý je krémově bílý až světle hnědý, někdy s výrazným tmavě hnědým až černým jádrem, které je prodáváno zvlášť pod názvem olive ash (jasan – jádro). Jasan je rovnovláknitý a má hrubou texturu; jeho letokruhy vytvářejí na tangenciálním řezu velmi dekorativní kresbu.


Vlastnosti:

Hustota jasanu po usušení se liší takto: F. americana 660kg/m³, F. pennsylvania 690kg/m³, F. excelsior 580kg/m³. Dřevo schne rychle, nijak zvlášť se nedeformuje a vykazuje minimální sesychání. Má střední pevnost v ohybu a tlaku, střední rázovou houževnatost, nízkou tuhost a vynikající předpoklady pro ohýbání. Lze jej opracovávat ručně i strojně. Pro spoje hřebíky se doporučuje předvrtat otvory. Snadno se lepí, moří a lakuje a lze jej dobře povrchově vyhlazovat a upravovat. Jasan je netrvanlivý a snadno podléhá zkáze. Je náchylný k napadení červotočem. Jádrové dřevo je mírně odolné vůči pronikání impregnační látky; černé jádrové dřevo (olive ash) je středně odolné.


Využití:

Jasan je jeden z nejlepších druhů dřeva na ohýbání, hojně se užívá ve výrobě nábytku a celkově v interiérové truhlařině. Specifické způsoby využití zahrnují ohýbaná držadla deštníků, vybavení obchodů, konstrukce vozidel, dřevěná kola a zemědělské nářadí. Ohýbaný jasan se užívá na stavbu člunů, rámů plavidel, kánoi a plachetnic; dále se jasanové dřevo využívá na výrobu sportovního vybavení, tenisových raket, hokejek, baseballových pálek, kulečníkových tág a tělocvičného nářadí. Je to vynikající dřevo na soustružení držadel různých nástrojů, násady lopat a krumpáčů. Krájí se na dekorativní nábytkové a obkladové dýhy.


Výskyt:

Jasanu se daří po celé Evropě a Severní Americe a v Japonsku.