DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

JACAREUBA / SANTA MARIA (Calophyllum brasiliense)

Oddělení:
Jehličnaté dřevo

Čeleď:
Pinaceae

Vzrůst:

Calophyllum brasiliense Camb. (var. recoi Standl.) poskytuje dřevo santa maria ze Střední Ameriky a západní Indie, v Brazílii známé jako jacareuba. Dále se obchoduje pod názvy guanandi a pau de Maria (Brazílie), krassa (Nikaragua) a koerahara (Surinam). Strom dorůstá do výšky 30-45m a má průměr 1-1,5m, kmen je souměrný, válcovitý, dlouhý až 20m.


Vzhled:

Jádrové dřevo má barevné odstíny od žlutorůžové po sytou červenohnědou. Často spirálově střídavá vlákna, někdy přímá, často s jemnými tmavými pruhy v parenchymu, které lze nejlépe vidět na tangenciálním řezu, a stužkovitě proužkovanou kresbu na radiálním řezu. Nevýrazný úzký pruh bělového dřeva je světlejší. Dřevo je stejnoměrné a má středně hrubou texturu.


Vlastnosti:

Hustota dřeva jacareuba činí 540 až 700kg/m³, po vysušení průměrně 590kg/m³. Obtížně se suší na vzduchu, protože schne pomalu a hodně se bortí a praská; obzvlášť obtížné je dostat vlhkost ze středu dřeva. Při použití vykazuje minimální změny. Má střední pevnost v ohybu a rázovou houževnatost, nízkou tuhost a vysokou pevnost v tlaku. Je středně těžko ohýbatelné. Dřevo je strojně středně dobře opracovatelné, ale měkký parenchym má tendenci se zvedat a praménky hnědého kaučuku mohou způsobit rychlé otupení řezných ploch při hoblování kusů řezaných na čtvrtky. Doporučuje se proto zmenšit úhel řezu. Před spojováním hřebíky a vruty je třeba předvrtat otvory. Toto velmi trvanlivé dřevo se dobře lepí a lze je poměrně dobře mořit a lakovat. Jádrové dřevo je velmi Spatně impregnovatelné, ale bělové dřevo je impregnovatelné.


Využití:

Jacareuba se místně užívá v exteriérové truhlařině, pro stavební účely, na stavbu mostů, na šindele, stavbu lodí a podobně. Dále je využitelné v interiérech, k výrobě nábytku a vybavení obchodů. Vybrané kmeny se krájejí na dekorativní dýhy určené k obkladům.


Výskyt:

Tento rod je široce rozšířen v tropických oblastech. Roste v západní Indii a od jižního Mexika až po severní část Jižní Ameriky.