DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

IROKO (Chlorophora excelsa)

Oddělení:
Listnaté dřevo

Čeleď:
Moraceae

Vzrůst:

Chlorophora excelsa dosahuje výšky 50m a průměru 2,5m, kmen je válcovitý a patrný až do výšky 21m a více. Příbuzný druh C. regia A. Chév., rostoucí v západní Africe od Senegalu po Ghanu, není tak vysoký. lroko je také známo pod názvy mvule (východ Afriky), odum (Ghana a Pobřeží slonoviny), kambala (Zair), tule a intule (Mozambik) a morela (Angola).


Vzhled:

Světlé bělové dřevo je viditelně odlišeno od žlutohnědého jádrového dřeva, které na vzduchu postupně tmavne do sytější hnědé se světlejšími žilkami, které vyniknou zejména na tangenciálním řezu. Dřevní vlákna nepravidelně uložená.


Vlastnosti:

Po vysušení je hustota kolem 640kg/m³. Schne dobře a rychle, s malou tendencí k deformacím. Toto velmi trvanlivé dřevo střední hustoty je tvarově stabilní, má střední pevnost v ohybu a tlaku a velmi nízkou tuhost a rázovou houževnatost. Tvrdé usazeniny uhličitanu vápenatého, známé jako kámen, jsou v kresbě často naprosto nenápadné a lze je odhalit jen v tmavším dřevu, které je obklopuje. Mohou poškodit ostří nástrojů a k řezu je třeba použít pilu s ohnutými nebo zpevněnými zuby. Jemný prach vznikající při strojovém řezání může dráždit nosní sliznici a kůži. Spoje hřebíky a vruty i lepené spoje dobře drží. Povrch vyplněný plniči pórů se dobře dokončuje. Bělové dřevo je náchylné k napadení dřevokazným hmyzem. Jádrové dřevo je velmi trvanlivé a extrémně špatně impregnovatelné, bělové dřevo je však klasifikováno jako propustné (impregnovatelné).


Využití:

Iroko se užívá ke stejným účelům jako teak (Tectona grandis), jehož také bývá náhražkou, ovšem chybí mu na omak olejovitý charakter teakového dřeva. Iroko je ceněno ve výrobě vysoce kvalitního nábytku a exteriérové truhlařiny, pultů, laboratorních pracovních ploch a odkapávačů. Je to oblíbený sochařský a řezbářský materiál a také dřevo vhodné k soustružení. Široké využití nachází ve stavbě konstrukcí lodí, člunů a vozidel (nikoli však jako ohýbaný materiál), pilířů, vodních staveb a výrobě zahradních a parkových laviček. Další z oblíbených způsobů využití je výroba parket pro podlahy v domácnostech, které využívají podlahové topení. Kmeny jsou loupány na překližku a krájeny na dekorativní dýhy.


Výskyt:

Tento druh roste ve vlhkých, poloopadavých lesích tropické Afriky, od Sierry Leone na západě po Tanzanii na východě.