DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

IPÉ (Tabebuia spp.)

Oddělení:
Listnaté dřevo

Čeleď:
Bignoniaceae

Vzrůst:

Většinou je toto dřevo známo jako ipé, ale označuje se také jako lapacho, ironwood, greenheart a podobně. Tabebuia dorůstá do výšky 45m a nejznámější druhy rodu jsou: Tabebuia heptaphylla, T. chrysanthak, T. serratifolia a T. guyacan a samozřejmě Tabebuia ipe. Obecný název greenheart tento druh nijak nespojuje se známějším greenheartem ze stromu Ocotea rodiaei.


Vzhled:

Ipé není nijak zvlášť atraktivní dřevo; má spíše neurčitou pruhovanou kresbu a obtížně definovatelnou čokoládově hnědou barvu, i když barva se může lišit od světle hnědé až po tmavou. Bělové dřevo je žlutobílé, ale protože je do skupiny ipé řazeno několik odlišných druhů dřev, nelze na jednotnou barevnost bělového a jádrového dřeva spoléhat.


Vlastnosti:

Ipé je velice těžké dřevo, hustota po vysušení až 1200kg/m³. Je v každém ohledu velmi trvanlivé, a jakmile vyschne, je velice stabilní; sušení probíhá průměrně rychle a obtížně. Dřevo ipé je všeobecně pokládáno za pevné a tvrdé. Vlákno je sice přímé, ale též spirálově uložené, takže někdy může být ipé obtížně opracovatelné, zvlášť kvůli nepravidelné textuře, měnící se z jemné na střední a často i hrubou. Vlákna mají při řezu napříč silnou tendenci se trhat a dřevo je značně křehké. Prach ze dřeva ipé může být dráždivý a dřevo může rychle otupit břity.


Využití:

Ipé se hojně používá ve stavebnictví zvláště v námořních stavbách, ale také na podlahy, bednění a držadla. Není nijak zvlášť oblíbené pro dekorativní účely.


Výskyt:

Ipé roste nesouvisle v Jižní Americe a Střední Americe a také v karibské oblasti.