DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

INDIAN LAUREL (Terminalia spp.)

Oddělení:
Listnaté dřevo

Čeleď:
Combretaceae

Vzrůst:

Indian laurel je obchodní označení pro dřevo tří hlavních druhů: Terminalia alata Roth., T. coriacea W. & A. a T. crenulata Roth. Je také známo jako taukkyan (Barma) a asna, mutti, sain (Indie). Indian laurel není skutečný vavřín (Laurus spp.). Dosahuje výšky 30m a průměru 1m.


Vzhled:

Bělové dřevo je načervenale bílé a je ostře odlišeno od jádrového dřeva, které má světle hnědou barvu s několika málo skvrnkami či s tmavšími liniemi až barvu tmavě hnědou s nepravidelnými, ještě tmavšími hnědými proužky. Vlákno je poměrně přímé až nepravidelné a textura hrubší.


Vlastnosti:

Hustota dřeva po usušení činí obvykle 850kg/m³. Dřevo se velice špatně suší, je vysoce nepoddajné a náchylné k tvorbě prasklin a trhlin, k deformacím a trhání; musí být sušeno velmi pomalu, aby nedocházelo k velkým tvarovým změnám. Při použití je dřevo mírně tvarově nestabilní. Je velmi tvrdé, má střední pevnost v ohybu, rázovou houževnatost a tuhost, vysokou pevnost v tlaku a špatně se ohýbá. Je poněkud obtížně opracovatelné ručně a středně obtížně opracovatelné s trojně, zvlášť v případě střídavé točitosti vláken. Hřebíky se do něj zatloukají špatně, ale dobře drží vruty a pevně drží lepené spoje. Vyžaduje povrchové vyplnění pórů, aby bylo možné docílit hladkého povrchu, v ideálním případě olejováním anebo voskováním. Bělové dřevo je náchylné k poškození dřevokazným hmyzem, ale jádrové dřevo je středně trvanlivé a špatně impregnovatelné. Bělové dřevo je pro impregnační látky propustné.


Využití:

Jedná se o jedno z nejcennějších indických dřev, hojně využívané na výrobu nábytku a v prvotřídní interiérové truhlařině, na obklady, dveře a schodiště. Je to vynikající materiál na soustružení, vyrábějí se z něj držadla nářadí, kartáčů a policejní obušky. V Indii se používá na stavbu člunů a ošetřené na kůly a důlní stojky a také v přístavech a docích. Krájí se podélně nebo na čtvrtky na dekorativní dýhy určené na nábytek a obklady.


Výskyt:

Tento strom se vyskytuje po celé Indii, v západním Pákistánu, Bangladéši a Barmě.