DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

IMBUIA (Phoebe porosa)

Oddělení:
Listnaté dřevo

Čeleď:
Lauraceae

Vzrůst:

Je známo také jako imbuyia, arnarela, canella imbuia a embuia (Brazílie) a jako brazilian walnut (USA, Velká Británie). Dorůstá do výšky 40m a průměru kmene kolem 1,8-2m.


Vzhled:

Béžové bělové dřevo je zřetelně odlišeno od jádrového dřeva, které bývá olivově žluté až čokoládově hnědé, často žilkované. Vlákno může být rovné, ale někdy i vlnité, se středně jemnou texturou a vysokým leskem. Má kořennou, pryskyřičnou vůni a chuť, která většinou během sušení vyprchá.


Vlastnosti:

Imbuia má hustotu po vysušení 660 kg/m³. Dobře schne, ale je třeba dávat pozor na to, aby nedošlo ke zdeformování sortimentů. Dřevo by mělo být sušeno v sušárnách pomalu, aby nedošlo k tvarovým změnám. Při použití vykazuje malou tvarovou nestabilitu. Imbuia má střední až nízkou pevnost ve všech kategoriích a velmi špatné předpoklady pro ohýbání, většinou je však používáno pro dekorativní efekt, kde není tak důležitá pevnost. Ručně i strojně se opracovává uspokojivě, mírně otupuje břity nástrojů. Prach vznikající při strojním řezu může dráždit oči, nos a krk. Dřevo dobře drží spoje, bez problémů se lepí, moří a lakuje a lze jej vyhladit do krásného lesku. Trvanlivé jádrové dřevo odolává napadení hmyzem a je mírně odolné proti impregnaci, ale bělové dřevo je propustné (impregnovatelné).


Využití:

Imbuia se po dokončení povrchovou úpravou podobá ořešáku (Juglans spp.) a dlouho bylo jako brazilian walnut prodávána. V Brazílii je dřevo považováno za jeden z nejlepších materiálů na nábytek, hojně se používá v interiérové truhlařině, na panelová obložení a vybavení obchodů a bank. Dělají se z něj také vysoce dekorativní podlahy pro méně namáhané provozy. Mezi specifické druhy využití patří sochařina, řezbářství, soustružení držadel a misek, pažby pušek. Krájené, vysoce dekorativní dýhy jsou vyváženy na výrobu nábytku a obloženi.


Výskyt:

Imbuia roste v jižních oblastech Brazílie.