DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

HRUŠEŇ OBECNA (Pyrus communis)

Oddělení:
Listnaté dřevo

Čeleď:
Rosaceae

Vzrůst:

Hrušeň obecná (Pyrus communis) je zahradní hybrid. Stromy pěstované na komerční dřevo dorůstají do výšky 9-12m, ačkoli někdy až 18m, s průměrem 0,3-0,6rn, často s pokrouceným kmenem.


Vzhled:

Bělové dřevo je světle žlutomeruňkové a jádrové dřevo je zabarveno různě, nejčastěji od červené po světle růžovohnědou. Velmi drobné póry zaručují nezvykle stejnoměrné a velmi jemné, pravidelné a hladké dřevo. Na řezu na čtvrtky jsou slabě vidět paprsky v podobě drobných zrcátek tmavšího odstínu, než je podklad. Vlákno je přímé, někdy nepravidelné, což způsobuje pěknou skvrnitou kresbu.


Vlastnosti:

Hrušeň obecná má po usušení hustotu 690-700kg/m³. Suší se pomalu, ale má výraznou tendenci se v místech nepravidelného vláknění křivit a deformovat. Dřevo je středně těžké, tuhé a při používání vykazuje stabilní tvar, jeho pevnost je však relativně nedůležitá, protože dřevo je na trhu pouze v malých rozměrech. Neužívá se pro ohýbání. Hrušeň obecná se celkem dobře opracovává strojně, ale značně otupuje břity nástrojů, které musejí být velmi ostré. Dobře se lepí a mořením a lakováním lze docílit překrásné povrchové úpravy. Hrušeň obecná je dřevo netrvanlivé, ale prostupné pro impregnační látky.


Využití:

Hrušeň obecná má vynikající předpoklady pro soustružení a vyrábějí se z ní ozdobné předměty, dřevěné mísy a držadla kartáčů a deštníků, měřicí přístroje, jako jsou úhelníky a příložníky. Vynikajícím materiálem pro řezbářství a sochařství je hlavně díky svému jemnému vláknu, navíc se z ní vyrábějí hudební nástroje, například zobcové flétny. Na houslové hmatníky se moří načerno a také se používá na podložky k leštění drahých kamenů do hodinek a hodin. Krájí se na dekorativní dýhy na obklady, nábytek a intarzování.


Výskyt:

Hrušeň obecná má původ v jižní Evropě a západní Asii, nyní je však rozšířena po celé Evropě. Komerčně se dnes využívá dřevo pocházející ze starých sadů v Itálii, Švýcarsku, Francii, Německu a Tyrolsku.