DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

HICKORY / OŘECHOVEC (Carya spp.)

Oddělení:
Listnaté dřevo

Čeleď:
Juglandaceae

Vzrůst:

Komerčně se využívají čtyři druhy ořechovce: Carya glabra (Mill.) se obchoduje pod názvem pignut hickory, dřevo C. tomentosa je označováno jako mockernut hickory, dřevo C. laciniosa je shellbark hickory a pro dřevo C. avata se používá označení shagbark hickory. Stromy se druh od druhu liší a dorůstají do výšky od 18 do 37m. Maji rovný, válcovitý kmen o průměru 0,6-1m.


Vzhled:

Široké bělové dřevo velmi světlé barvy, prodávané jako white hickory, je obecně oblíbenější než jádrové dřevo, které bývá červené až červenohnědé a prodává se jako red hickory. Obvykle je rovnovláknité, občas vlnité nebo nepravidelné, s hrubší texturou.


Vlastnosti:

Hustota se pohybuje od 720 do 900kg/m³, ale průměrná hustota po usušení činí 820kg/m ³. Hickory je třeba sušit velmi opatrně, ale při použití je stabilní. Je velmi husté a tuhé, má vysokou pevnost v ohybu a tlaku, a zejména výjimečně dobrou rázovou houževnatost. Má vynikající předpoklady pro ohýbání. Je obtížně strojně opracovatelné a mírně otupuje břity nástrojů. Je také obtížné jej lepit, ale mořit a lakovat jej lze velmi dobře. Hickory je netrvanlivé dřevo. Bělové dřevo je náchylné k napadení dřevokazným hmyzem a jádrové dřevo je středně impregnovatelné.


Využití:

Hickory je ideální materiál na držadla úderových nástrojů, jako jsou kladiva, krumpáče a sekery a také na paprsky kol, trnože židlí a příčky žebříků. Je to ceněný sochařský a řezbářský materiál a hojně se používá na sportovní vybavení, jako jsou například golfové hole, lakrosové pálky, baseballové pálky, hřbety luků, lamely tenisových raket a lyže. Objevuje se na oncích rybářských prutů určených pro námořní lov, na paličkách k bubnům, součástkách v textilním průmyslu a konstrukcích vozidel. Hickory se loupe na překližková čela a krájí na dekorativní dýhy.


Výskyt:

Ačkoli v rozlehlých lesích východní Kanady a Spojených států roste více než dvacet druhů ořechovce, pouze čtyři z nich jsou komerčně využívané. Ty se vyskytují v listnatých lesních porostech od Ontaria v Kanadě přes Minnesotu a Floridu ve Spojených státech až po Mexiko.