DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

HABR OBECNÝ (Carpinus betulus)

Oddělení:
Listnaté dřevo

Čeleď:
Betulaceae

Vzrůst:

Habr dorůstá do výšky 15-24m, má pokřivený kmen, většinou oválného průřezu, zřídkakdy neporostlý větvemi. Kmen je obvykle eliptický namísto kruhový. Průměr činí 0,9-1,2m.


Vzhled:

Mezi bělovým a jádrovým dřevem není žádný rozdíl – obě jsou nevýrazné bílé barvy s šedavými proužky a skvrnkami, způsobené širokými dřeňovými paprsky, které při řezu na čtvrtky tvoří skvrnitou kresbu. Obvykle je nepravidelně nebo příčně fládrovaná a má jemnou, souměrnou texturu.


Vlastnosti:

Po usušení má habrové dřevo hustotu kolem 750kg/m³. Habr schne poměrně rychle a dobře, má jen nepatrnou tendenci deformovat se, ale při použití vykazuje značnou tvarovou nestabilitu. Toto těžké dřevo má vysokou pevnost v ohybu a tlaku, střední tuhost a rázovou houževnatost a vynikající smykovou pevnost. Dřevo je špatně štípatelné. Tuhostí se podobá jasanu (Fraxinus spp.). Má velmi dobrou ohebnost. Vzhledem ke své hustotě a pevnosti je dost obtížně opracovatelné a mírně otupuje břity nástrojů. Habrové dřevo lze dobře povrchově upravovat, dobře drží lepené spoje, dobře se moří a lakuje. Bělové dřevo je náchylné k poškození červotočem, jádrové dřevo je netrvanlivé, ale impregnovatelné.


Využití:

Habr je vynikající materiál pro soustružení a vyrábí se z něj především držadla kartáčů, paličky k bubnům, násady kulečníkových tág, kuželky a kužely. Používá se také na výrobu součástí klavírů, klavichordů, harf a dalších hudebních nástrojů, houslových můstků, dále na dřevěná ozubená kola, kladky, na výrobu součástek mlýnů, napínacích kladek, palic a dřevěných kolíčků. Vysoká odolnost proti opotřebení dělá z habrového dřeva výborný materiál na podlahy v lehkém průmyslovém provozu. Vybrané kmeny se krájejí na dekorativní dýhy.


Výskyt:

Kolem dvaceti druhů habru roste v Evropě v severních oblastech mírného pásu, v bohatých půdách nížin. Vyskytuje se od Švédska po jih Malé Asie, avšak komerčně využívané druhy rostou především ve Francii, Turecku a Iránu. Používá se též na živé ploty.