DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

GREENHEART (Ocotea rodiaei)

Oddělení:
Listnaté dřevo

Čeleď:
Lauraceae

Vzrůst:

Tento stále zelený strom dorůstá do výšky 21-40m, má rovný, válcovitý kmen patrný do výšky 15-24m a průměr kmene 1m.


Vzhled:

Greenheart má světle žlutozelené bělové dřevo široké asi 2,5-5cm, které postupně přechází v jádrové dřevo, jež bývá nažloutle zelené, světle olivové, tmavě olivové, oranžovohnědé až tmavě hnědé. Jádrové dřevo často bývá černé žíhané. Místní barevné variety (černé, hnědé, žluté) nemají na vlastnosti dřeva žádný vliv. Vlákno od rovného po točité a textura jemná, stejnoměrná a lesklá.


Vlastnosti:

Hustota greenheartu činí v suchém stavu v průměru 1030kg/m³. Schne velmi pomalu a se značným stupněm deformace, zvláště v případě silnějších kmenů. Suché pak vykazuje střední tvarovou stálost. Má ve všech kategoriích výjimečnou pevnost a navíc je středně vhodné k ohýbání. Opracování je obtížné a také nebezpečné, protože při něm z příčného a koncového vlákna odlétávají jedovaté třísky; složité uložení vláken navíc zhoršuje kvalitu strojního opracování v nejrůznějších směrech. Pro spoje hřebíky a vruty je nezbytné předvrtání. Lze u něj docílit hladkého, jemného a lesklého povrchu. Při lepení se mohou vyskytovat problémy; moření je u greenheartu zřídkakdy potřeba, ale dobře se leští. Je velmi trvanlivé a je odolné proti korýši rodu Limnoria. Greenheart je extrémně odolné proti impregnaci.


Využití:

Greenheart patří ke světově nejvýznamnějším druhům dřeva používaným na námořní stavby a stavby lodí. Používá se na obklady, doky, zdymadla, ochranné pažení, vlnolamy, paluby, plošiny mol a zábradlí, přístavní hráze, piloty, mosty a obecně pro práce v přístavech a docích. Při stavbě lodí se používá na kryty motorů, bednění, lodní můstky, ochranná zábradlí a obklady velrybářských lodí. Dále se používá na vysokozátěžové podlahy v provozech těžkého průmyslu, sudy na chemikálie, talíře a rámy kalolisů. Je vhodné k soustružení, dělají se z něj špičky kulečníkových tág, rybářské pruty a lamely sportovních luků.


Výskyt:

Greenheart je hlavní komerční dřevo vyvážené z Guyany, známé jako demerara greenheart. V omezeném množství roste v Surinamu a Venezuele.