DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

EUKALYPTUS / AUSTRALlAN OAK (Eucalyptus spp.)

Oddělení:
Listnaté dřevo

Čeleď:
Myrtaceae

Vzrůst:

Existují tři druhy eukalyptu, nazývané australian oak. Jsou to Eucalyptus delegatensis, jehož dřevo se prodává pod obchodními názvy alpine ash, white-top nebo gum-top stríngybark a woollybutt, E. obliqua L'Hérit, jehož dřevo se prodává jako messmate stringybark a brown-top stringybark, a E. regnans F. Muell., prodávaný jako mountain ash, Victorian ash, stringy gum a swamp gum. Jsou sice nazývány dub (oak) a jasan (asb), ale botanicky nejsou ani s dubem (Quercus spp.) ani s jasanem (Fraxinus spp.) nijak spřízněny. Dosahují výšky 60-90m a průměru 1-2m.


Vzhled:

Jádrové dřevo těchto druhů má různé odstíny, od světle žlutého po světle hnědý s narůžovělým nádechem, a bělové dřevo je úzké, nevýrazné, světlé. Dřevo je obvykle rovnovláknité, někdy se vyskytuje vlnitost, střídavá točitost, textura dřeva je hrubá. Často jsou ve dřevu, zejména u druhu E. obliqua, žilky tvrdé klovatiny.


Vlastnosti:

E. delegatensis má hustotu po vysušení průměrně 640kg/m³, E. obliqua 780kg/m³ a E. reqnans 620kg/m³. Dřevo schne rychle, ale má silnou tendenci praskat a deformovat se. Po vysušení dochází jen k minimálnímu sesychání. Australian oak má střední pevnost v ohybu, rázovou houževnatost a tuhost a vysokou pevnost v tlaku. Pouze E. obliqua má středně dobré předpoklady pro ohýbání. Dřevo lze uspokojivě opracovat ručně i strojně a dobře drží spoje hřebíky a vruty. Snadno se lepí, moří a lakuje a lze u něj docílit vynikající povrchové úpravy. Bělové dřevo je náchylné k napadení červotočem; jádrové dřevo je méně trvanlivé a je odolné proti impregnaci; bělové dřevo je propustné (impregnovatelné).


Využití:

Toto dřevo je široce používáno v interiérové a exteriérové truhlařině a ve stavebnictví, na krytiny a okapnice. Dělá se z něj nábytek, bednářské výrobky, zemědělské nástroje, držadla, součásti osobních a nákladních aut, sportovní vybavení a podlahy pro domácnost. V Austrálii se z něj vyrábí překližka a krájí se na exportní, vysoce atraktivní dýhy.


Výskyt:

Tyto tři druhy eukalyptu se vyskytují v jihovýchodní Austrálii od New South Walesu po Tasmánii.