DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

EUKALYPTUS KARRI (Eucalyptus diverslcolor)

Oddělení:
Listnaté dřevo

Čeleď:
Myrtaceae

Vzrůst:

Eukalyptus karri dosahuje výšky 85m a průměru kmene 1,8-3m, přičemž kmen bez větví je patrný do výšky 25-30m.


Vzhled:

Jádrové dřevo karri má stejnoměrnou červenohnědou barvu a na řezu na čtvrtky pruhovanou kresbu. Dřevo s nepravidelně točitými vlákny. Textura je středně hrubá, ale pravidelná. Karri je velmi podobné eukalyptu jarrah (Eucalyptus marginata), ale dřeva lze od sebe odlišit jednoduchým testem: malý kousek spáleného dřeva eukalyptu karri vytváří hustý bílý popel, kdežto eukalyptus jarrah shoří na černý uhlík bez popela.


Vlastnosti:

Průměrná hustota eukalyptu karri po vysušení činí 880 kg/m³. Při sušení vyžaduje zvýšenou pozornost, protože má velkou tendenci tvořit u silných fošen hluboké trhliny a u tenčích fošen se dřevo deformuje. Navíc vykazuje velkou tvarovou nestabilitu. Toto těžké dřevo má vysokou tvrdost a pevnost ve všech kategoriích, má také středně dobré předpoklady pro ohýbání, ovšem nelze jej ohýbat, jsou-Ii ve dřevě suky. Je obtížně opracovatelné ručně a celkem obtížně i strojně, protože v důsledku střídavé a vlnité točitosti vláken otupuje břity nástrojů. Pro spojování hřebíky je třeba předvrtat otvory, dobře se však lepí a po vyhlazení povrchu jej lze výborně povrchově upravovat. Jádrové dřevo je trvanlivé a špatně impregnovatelné, ale bělové dřevo je propustné (impregnovatelné).


Využití:

Karri je pevnější než jarrah, ale není vhodné pro podzemní konstrukce vzhledem k riziku napadení houbami, drtníky nebo termity a také mu škodí kontakt s vodou v případě přístavních a námořních konstrukci. Proto je používáno jen nad vodou, například na mosty a doky, a též na stavbu lodí. Je to ideální konstrukční materiál na vzpěry, podvaly a těžké trámy. Vyrábí se z něj také zemědělské nářadí. Vybrané kusy se používají na výrobu nábytku a podlah v domácnostech. Po opracování se používá na železniční pražce, kůly a piloty. Vyrábějí se z něj překližky a krájí se na dekorativní dýhy určené na kvalitní nábytek a obklady.


Výskyt:

Eukalyptus karri je významnou dřevinou jihozápadu Austrálie.