DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

EUKALYPTUS JARRAH (Eucalyptus marginata)

Oddělení:
Listnaté dřevo

Čeleď:
Myrtaceae

Vzrůst:

Eukalyptus jarrah dorůstá do (na eukalyptus) nevýrazné výšky 30-45m, s průměrem kmene 1-1,5m.


Vzhled:

Jádrové dřevo jarrah má sytou, tmavě rudohnědou barvu, často s buňkami vyplněnými rostlinnými gumami. Vlákno je obvykle celkem přímé, někdy však také vlnité či střídavě točité. Textura je středně hrubá, ale pravidelná.


Vlastnosti:

Hustota eukalyptu jarrah po usušení se pohybuje mezi 690 a 1040kg/m³, průměrně 820 kg/m³. Pokud nebude před sušením v sušárně předsušeno na vzduchu, dřevo se bude deformovat, především u silnějších fošen, které proto bývají často sušeny pouze na vzduchu. Dřevo vykazuje středně silné sesychání. Jarrah má střední pevnost v ohybu a tuhost, vysokou pevnost v tlaku a středně dobré předpoklady pro ohýbání. Pro strojní opracování je toto dřevo dost tvrdé a vzhledem ke své tvrdosti a hustotě není vůbec vhodné pro ruční opracování. Má tendenci řezu odolávat a středně otupuje nástroje. Pro hřebíky a vruty je třeba předvrtat otvory. Lepit a povrchově upravovat jej lze dobře. Jarrah má velmi trvanlivé jádrové dřevo a je velmi odolný proti napadení hmyzem. Na rozdíl od běli je jádro špatně impregnovatelné.


Využití:

Jarrah je ideální konstrukční řezivo, užívané v Austrálii v námořních stavbách, na pilíře v docích, na stavbu mostů a vlnolamů, dále se používá na zábradlí a paluby lodí. Po celém světě se používá na železniční pražce. Z eukalyptu jarrah se dělají kvalitní podlahy, šindele, okapnice, krokve a stropnice, interiérové doplňky a nábytek, kádě na chemikálie a kalolisy. Je vysoce ceněn jako materiál na soustružení prvotřídních rukojetí nářadí. Vybrané kmeny se krájejí na dekorativní dýhy na obložení.


Výskyt:

Eukalyptu jarrah se v Austrálii vytěží víc než kteréhokoli jiného komerčně hodnotného druhu stromu. Vyskytuje se v pobřežních oblastech jižně od Perthu v Západní Austrálii a v obrovském množství se exportuje.