DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

ESSIA (Ocotea bullata)

Oddělení:
Listnaté dřevo

Čeleď:
Lauraceae

Vzrůst:

Dřevo essia je známo také jako stinkwood, Cape olive a Cape laurel (tyto dva názvy odkazují k místu výskytu na Kapském poloostrově v Jižní Africe), stinkhout a umnukane. Dorůstá do výšky 18-24m a průměr kmene činí 1-1,5m.


Vzhled:

Jádrové dřevo má různou barvu, od slámové po šedohnědou a velmi tmavě červenohnědou, na vzduchu se časem mění téměř až do černé. Také uložení dřevních vláken může být různé, od rovného či spirálovitého až po střídavou točitost. Na povrchu jsou velmi zřetelné a přitom nesmírně jemné dřeňové paprsky a textura je středně jemná a stejnoměrná. Při opracování vydává dřevo nepříjemný zápach – odtud název stinkwood - po usušení však zápach nepře trvává.


Vlastnosti:

I hustota dřeva je různá ; světlejší typ má v suchém stavu v průměru 670kg/m³ a tmavší typ přibližně 800kg/m³. Tmavý typ je obtížnější sušit, ale světlý typ se suší celkem dobře a vykazuje jen minimální deformaci. Dřevo výrazně sesychá. Essia má střední pevnost v ohybu a tlaku a tuhost a vysokou rázovou houževnatost. Nepoužívá se pro ohýbání. Dřevo je dobře opracovatelné ručně i strojně, ale silně otupuje břity nástrojů. Před spojováním hřebíky vyžaduje předvrtání otvorů. Lepí se bez obtíží. Krásného hladkého povrchu lze docílit broušením před vlastním lakováním.


Využití:

Toto dřevo je v Jižní Africe vysoce ceněno na výrobu prvotřídního nábytku, zvláště v holandském stylu 17., 18. a 19. století. Je používáno také na lehké stavební konstrukce a v interiérové truhlařině. Jeho pružnost se využívá ve výrobě domácí podlahové krytiny a konstrukcí vozidel. Soustruží se z něj držadla nářadí a dekorativní předměty. Má široké spektrum specifického využití, včetně konstrukce žebříků, výroby sportovního vybavení, kolářské práce, výroby zemědělského nářadí a hraček. Je vynikající jako izolační materiál v bateriích. Vybrané kmeny se krájejí na dekorativní dýhy na nábytek a obložení.


Výskyt:

Essia roste v Jižní Africe, od zalesněných pásů Kapského poloostrova na sever po Natal a východní Transvaal.