DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

EBEN VÝCHODOINDICKÝ (Diospyros spp.)

Oddělení:
Listnaté dřevo

Čeleď:
Ebenaceae

Vzrůst:

Eben cejlonský, Diospyros ebenum Koen., je znám jako pravý eben, protože jeho jádrové dřevo má typickou sytě černou barvu. D. melanoxylon Roxb. a D. tomentosa Roxb. poskytují tzv. eben indický, D. celebica Bakh. tzv. eben macassar z ostrova Celebesu, D. marmorata Park. tzv. Andaman marblewood z Andaman. U všech těchto druhů se jedná o málo vzrostlé stromy s výškou kmene 4,5-6m a průměrem 0,3-0,6m.


Vzhled:

Bělové dřevo je světle šedé, ale jádrové dřevo ebenu cejlonského je sytě černé. Eben macassar je středně hnědý s béžovými a černými pruhy. Eben coromandel a calamander jsou názvy označující jádrové dřevo s šedou nebo hnědou skvrnitou kresbou. Průběh vláken bývá různý, přímý až nepravidelný (jemně vlnitý). Dřevo s jemnou, pravidelnou texturou a kovovým leskem.


Vlastnosti:

Eben cejlonský má hustotu 1170kg/m³, ostatní ebeny mají hustotu mezi 1030 a 1090kg/m³; indický eben je mnohem lehčí (880 kg/m³). Eben se obtížně suší na vzduchu, a pokud není sušen velmi pozvolna, tvoří praskliny a trhliny. Tyto výjimečně těžké, tvrdé druhy dřev mají ve všech kategoriích pevnosti extrémně vysoké hodnoty, ale také sklon se lámat. Bělové dřevo se dobře ohýbá. Jádrové dřevo je extrémně obtížně strojně opracovatelné, velmi silně otupuje břity, a proto je třeba při řezu vyvinout na dřevo zvýšený tlak, aby se zabránilo jeho nadzvedávání a posouvání. Lepení je třeba provádět opatrně, všechny druhy však lze výtečně lakovat a leštit. Dřevo je náchylné k poškození dřevokazným hmyzem, ale je velmi trvanlivé vůči houbám a velmi špatně impregnovatelné.


Využití:

Od časů dávných panovnických dvorů Persie a Indie je eben používán na výrobu luxusního nábytku, dřevěných soch a vyřezávaných předmětů. Soustružením se z něj vyrábějí různé nástroje, střenky příborů a nožů, držadla kartáčů, kulečníková tága, šňupací tabatěrky a hřebeny, také části hudebních nástrojů - klávesy klavírů, hmatníky, špičky a můstky smyčcových nástrojů. Eben se používá také na intarzie a ozdoby při opravách starožitností.


Výskyt:

Eben východoindický se vyskytuje na Srí Lance, v jižní Indii, na Celebesu a Andamanech. Eben cejlonský je v Indii znám také pod názvy tendu, tuki aebans, ostatní druhy ebenu jsou pojmenovány po zemi nebo oblasti svého původu.