DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

EBEN AFRICKÝ (Diospyros spp.)

Oddělení:
Listnaté dřevo

Čeleď:
Ebenaceae

Vzrůst:

Název eben označuje všechny druhy rodu Diospyros s převážně černým jádrovým dřevem. Eben africký zahrnuje druhy D. crassiflora Hiern a D. piscatoria Gürke. Pro bělové dřevo se používá označení bílý eben. Menší až středně vysoké stromy dosahují výšky 15-18m a průměru kolem 0,6m. Je vyváženo v krátkých výřezech.


Vzhled:

Černé jádrové dřevo ebenu je velmi žádaným artiklem už od dob starého Egypta. D. crossiflora je považován za druh s nejtemnějším černým odstínem. Ostatní druhy mají velmi atraktivní černé a tmavě hnědé pruhované jádrové dřevo. Eben africký má obvykle rovnovláknitá vlákna, někdy se vyskytuje točitost nebo vlnitost vláken. Dřevo má velmi jemnou, pravidelnou texturu.


Vlastnosti:

Toto dřevo má hustotu po usušení 1030kg/m³ Poměrně rychle schne na vzduchu, ale je náchylné k tvorbě povrchových trhlin; sušení v sušárnách však toto nebezpečí minimalizuje. Eben africký je velice tvarově stabilní. Je velmi těžký, má ve všech kategoriích pevnosti extrémně vysoké hodnoty a dobře se ohýbá. Eben je obtížně opracovatelný, ať už ručně nebo strojně, protože silně otupuje břity nástrojů. Navíc má tendenci se lámat a při řezu na čtvrtky u hustě vlnitého průběhu vláken je třeba řezat pod zmenšeným úhlem. Eben africký vyžaduje před spojováním hřebíky a vruty předvrtání otvorů. Lepení jádrového dřeva je třeba provádět opatrně, lze u něj však docílit hladkého, lesklého povrchu. Jádrové dřevo je velice trvanlivé a velmi špatně impregnovatelné.


Využití:

Eben se odjakživa používá v sochařství a řezbářství, je to také výborný materiál pro soustružení, vyrábějí se z něj držadla různých nástrojů, střenky stolních příborů a kapesních nožů. Používá se na kliky a koule u dveří, držadla kartáčů a špičky kulečníkových tág a na lícové strany příložných pravítek. Mezi další využití patří klávesy klavírů a varhan, rejstříky u varhan, houslové hmatníky a kolíčky, píšťaly dud, kastaněty a luby a ozvučné desky kytar. Používá se na výrobu luxusního skříňového nábytku, intarzií a ozdobného lemování a řeže se na dýhy používané k restaurování starožitností.


Výskyt:

Eben africký se vyskytuje v jižní Nigérii, Ghaně. Kamerunu, Zairu, Gabonu. na Madagaskaru a Kribi. Bývá označován přívlastkem odkazujícím k zemi původu – například kamerunský eben, kribijský eben, gabonský eben, madagaskarský eben a nigerijský eben.