DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

DUB (Quercus spp.)

Oddělení:
Listnaté dřevo

Čeleď:
Fagaceae

Vzrůst:

Hlavní druhy produkující dřevo označované jako european white oak jsou: Quercus petraea, dub zimní, anglicky sessile oak nebo durmast oak (Velká Británie), dále dub anglický, francouzský, polský a slovinský, rozlišované podle země původu, a Q. robur čili dub letní. Příbuzným druhem je Q. mongolica čili dub bílý japonský. Evropské bílé duby dorůstají do výšky 18-30m a v průměru mívají 1,2-1,8m.


Vzhled:

Bělové dřevo je lehčí než jádrové, které je také světlejší, žlutohnědé, obvykle rovnovláknité, ale často nepravidelně nebo příčně vláknité. Na radiálním řezu má charakteristickou stříbřitou kresbu způsobenou širokými paprsky a má mírně drsnou texturu.


Vlastnosti:

Dub evropský má hustotu po vysušení 720-750kg/m³. Dub volžský, slovinský a japonský jsou o něco lehčí, mají 660-670kg/m³. Dub schne velmi pomalu a vykazuje tendenci tvořit praskliny a trhliny. Středně tvrdé dřevo má středně vysokou pevnost v ohybu a tlaku, nízkou tuhost a rázovou houževnatost a velmi se hodí k ohýbání. Dub působí korozi kovů a ve vlhku stykem s kovem se na dřevu tvoří modré skvrny. Strojní opracování probíhá obecné uspokojivě a dřevo lze krásně povrchově upravit. Je trvanlivé, ale podléhá napadení červotočem. Jádrové dřevo je velmi špatně impregnovatelné, bělové dřevo je propustné a lze jej úspěšně impregnovat.


Využití:

Dub je jako jeden z celosvětově nejoblíbenějších druhů dřeva ideálním materiálem pro výrobu nábytku. Využívá se také při stavbě člunů, při pracích v přístavech a docích, konstrukci vozidel, ve špičkové interiérové a exteriérové truhlařině a také jako podlahová krytina. Je vynikajícím materiálem pro sochařinu a řezbářství a také na pevné sudy na whisky, sherry a brandy. Krájí se na dekorativní dýhy.


Výskyt:

Většina dubů roste v mírných oblastech severní polokoule; v teplejším podnebí rostou v horských lesích. Dub se vyskytuje v Evropě a Části Asie, včetně Japonska.