DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

DUB BILÝ (Quercus alba)

Oddělení:
Listnaté dřevo

Čeleď:
Fagaceae

Vzrůst:

Rod Quercus má více než 600 různých druhů. Dub bílý je jedním z nejcennějších stromů rostoucích na americkém kontinentu, a to díky svému vzhledu i kvalitě dřeva. Dorůstá do výšky 24m a průměru ne více než 1m. Často mívá překrásně hladký kmen a bohatou korunu. Je proslulý tím, že produkuje bezvadé dřevo té nejvyšší kvality, byť může být ve srovnání s duby evropskými poněkud „nezajímavé“. Příbuzné druhy jsou Q. prinus (chestnut oak), Q. lyrata (overcup oak) a Q. michauxii (swamp chestnut oak).


Vzhled:

Jádrové dřevo dubu bílého má konzistentní tmavě až světle slámovou barvu; bělového dřeva strom příliš neobsahuje. Vlákno je přímé, čehož s povděkem využívají zpracovatelé dřeva, ale zároveň tím dřevu trochu ubírá na atraktivitě vzhledu, dřeňové paprsky však na řezu na čtvrtky přesto dovedou vytvořit zajímavou kresbu a na tangenciálním řezu se občas vyskytuje plamenitá kresba. Dub bílý představuje vynikající kompromis mezi divokým charakterem evropského dubu a umírněným, buk připomínajícím vzhledem dubu červeného.


Vlastnosti:

Dub bílý je nejen atraktivní, ale je také středně pevný a má vhodné předpoklady pro ohýbání. Dřevo je relativně těžké - po vysušení má hustotu 750kg/m³. Navíc je velmi trvanlivé a odolné jak vůči vlhkosti, tak vůči hmyzu, díky čemuž se toto dřevo hojně využívá v exteriérech. Textura je rovnoměrná, střední až hrubší. Stromy rostoucí více na jihu mají širší letokruhy, které dřevu propůjčují větší pevnost. Jako u všech ostatních druhů dubu má toto dřevo sklon reagovat na železité kovy, čímž dochází ke korozi kovových součástí konstrukcí a ke vzniku skvrn na dřevu.


Využití:

Dub bílý se používá prakticky na všechno, co si s dřevem dokážete spojit. Od truhlařiny, interiérového vybavení a podlah po nábytek - tam všude se dub bílý stal jedním z nejvyužívanějších druhů dřeva, zvláště nyní, kdy jej lze získat z osvědčených, udržitelných zdrojů. Používá se také na stavbách, v námořním provozu a na stavbu vozů a kočárů.


Výskyt:

Dub bílý roste na východě Severní Ameriky, od Kanady po Floridu.