DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

DOUSSIÉ (Afzelia spp.)

Oddělení:
Listnaté dřevo

Čeleď:
Leguminosae

Vzrůst:

Afzelia africona (Smith), Afzelia bipinendis (Harms) a Afzelia pachy/oba (Harms) rostou v západní Africe a běžně se prodávají pod jedním názvem doussié. Afzelia quanzensis (Welw) z Mozambiku a Tanzanie je známa pod názvem chamfuta a na trhu je k dostání pod tímto jménem, odděleně od předchozích druhů. Další obchodní jména užívaná u tohoto druhu jsou apa a aligna (Nigérie); mkora a mbembakofi (Tanzanie) a mussacossa (Mozambique). Stromy z listnatých deštných lesů dosahují maximální výšky kolem 30m a stromy z východu Afriky dorůstají maximálně 21-24m. Obvyklý průměr kmene je 1,2 m.


Vzhled:

Bělové dřevo má světle slámovou barvu a je výrazně odděleno od světle hnědého jádrového dřeva, které zráním na světle nabývá intenzivního červenohnědého mahagonového odstínu. Žluté nebo bílé zbytky v lumenech cév mohou způsobovat nežádoucí zabarvení. Průběh vláken je často nepravidelný a střídavě točitý a textura hrubší, ale souměrná.


Vlastnosti:

Dřevo s vysokou hustotou 620-950 kq/m³, po proschnutí v průměru 820 kg/m³. Doussié lze úspěšně sušit, vždy ale velmi pomalu, od čerstvého stavu, a v průběhu sušení může dojít k zvětšení rozsahu již existujících prasklin a trhlin v materiálu. Je to výjimečně odolné dřevo, kvalitou srovnatelné s teakem (Tecrona Grandis). Dřevo je velmi pevné a má vynikající trvanlivost a tvarovou stálost. Opracování je značně obtížné a dochází při něm k mírnému otupení nástrojů. Lepení spojů může být velmi obtížné. Doussié má nízkou schopnost ohybu, protože při paření praská a vylučuje pryskyřicí, ale druh Afzelia quanzensis je možné do určité míry ohnout. Vyplněním nerovností na povrchu lze dosáhnout leštěného vzhledu. Bělové dřevo je náchylné k napadení dřevokazným hmyzem. Jádrové dřevo má vynikající trvanlivost a nelze jej impregnovat.


Využití:

Doussié je velmi ceněným materiálem pro využití v interiérové i exteriérové truhlařině, na výrobu okenních rámů, dveří a dveřních rámů, dřevěných schodišť, přepážek a pultů v bankách a obchodech a zábradlí lodních palub. Dále se používá ve stavebnictví, v loďařství a na stavbu mostů, také na školní, kancelářský a zahradní nábytek a je obzvlášť vhodné na výrobu laboratorních pracovních stolů a nádrže a lisy na kyseliny a chemikálie. Vyrábí se z něj podlahové krytiny určené pro veřejné budovy.


Výskyt:

Doussié roste mezi savanovými porosty v suchých oblastech východní Afriky a neprostupnými deštnými pralesy v oblastech s vyšší vlhkostí na západě Afriky.