DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

DIBÉTOU (Lovoa trichilioides)

Oddělení:
Listnaté dřevo

Čeleď:
Meliaceae

Vzrůst:

Dibétou je známo pod celou řadou různých oblastních názvů: alona wood, congowood, lovoa wood a tigerwood (USA), Benin walnut, Nigerian golden walnut (Velká Británie), apopo a sida (Nigérie), bibolo (Kamerun), noyer ďAfrique a noyer de Gabon (Pobřeží slonoviny), eyan (Gabon), nvero a embero (Španělská Guinea), bombolu (Zair) a dilolo (Francie). Dorůstá do výšky 45m, kmen je válcovitý, patrný do výšky 18m a v průměru měří 1,2m.


Vzhled:

Bělové dřevo je světle hnědé až hnědožluté, jasně odlišené od nazlátlého, hnědobronzového jádrového dřeva, žíhaného černými proužky (černými uloženinami v pórech). Vlákno se střídavou točitostí, někdy spirálovité a při řezu na čtvrtky vytváří krásnou proužkovanou kresbu. Textura je středně jemná a lesklá.


Vlastnosti:

Hustota dřeva se po usušení pohybuje kolem 560kg/m³. Schne poměrně dobře; již existující praskliny se mohou schnutím mírně zvětšit a může se vyskytnout i lehčí tvarová deformace, nicméně celkově nejde o výrazné změny. Vykazuje jen malou tvarovou nestabilitu. Dřevo má nízkou pevnost v ohybu a rázovou houževnatost, velmi nízkou tuhost, střední pevnost v tlaku a střední předpoklady k ohýbání. Dobře se opracovává ručně i strojně. Při spojování hřebíky má tendenci se štěpit, proto se doporučuje předvrtat otvory. Hoblováním a broušením před vyplňováním povrchu lze docílit vynikající povrchové úpravy. Dibétou je celkem trvanlivé; bělové dřevo je náchylné k napadení dřevokazným hmyzem, mj. termity. Jádrové dřevo je extrémně odolné proti impregnaci, zatímco bělové dřevo je poměrně propustné (impregnovatelné).


Využití:

Dibétou je dekorativní dřevo hojně používané ve výrobě nábytku, lemování a ozdobných čel, kulečníkových stolů a židli. Používá se také na hladké dveře, v dekorativní interiérové truhlařině, na obložení a podlahy v domácnostech. Je ideálním materiálem pro soustružení mís a misek a na kandelábry lamp, vyrábějí se z něj pažby pušek, rámy oken a dveří v osobních autech a krájí se na dekorativní dýhy.


Výskyt:

Tento vysoký strom, který nepatří mezi pravé ořešáky (Juglans spp.), roste v Nigérii, Ghané, Kamerunu, Zairu a Gabonu.