DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

DEGAME (Calycophyllum candidissimum)

Oddělení:
Listnaté dřevo

Čeleď:
Rubiaceae

Vzrůst:

Dorůstá do výšky 12-20m a má průměr 0,4m. Dřevo se vyváží v malých kulatých, neloupaných polenech a je také známo jako lancewood (USA a Velká Británie) a lemonwood (USA).


Vzhled:

Toto dřevo má širokou běl bílé až velmi světle hnědé barvy, bez výrazného odlišení od jádrového dřeva, které má světle olivové žilkování. Většinou je rovnovláknité, příležitostně nepravidelné, s výjimečně jemnou a hladkou texturou.


Vlastnosti:

Degame má po vysušení průměrnou hustotu kolem 820kg/m³ Schne pomalu, bez větších deformací, a po vysušení je tvarově stabilní. Degame je tvrdé, těžké, tuhé a pevné dřevo, které není snadné rozštípnout. Má vysokou pevnost v ohybu a tlaku, střední tuhost, střední rázovou houževnatost a velmi dobře se ohýbá. Dřevo není těžké opracovat strojně ani ručně - za předpokladu, že řezné nástroje budou neustále ostré. Bez problémů jej lze spojovat hřebíky a vruty, dobře se lepí, dobře se moří a lakuje a lze jej výborně leštit.


Využití:

Degame je vynikající materiál pro sochařinu a dřevořezbu a má prvotřídní pověst jako dřevo na soustružení. Je hojně používáno jako vhodná náhražka za dřevo Oxandra lanceolata: dělají se z něj výjimečně tvrdá držadla nástrojů a spoje rybářských prutů. Dále se z něj vyrábí kulečníková tága, tkalcovské člunky, napínáky bot, kladky a měřicí přístroje. Je ceněným materiálem na luky, protože se dobře ohýbá a neláme se, a také na drobné součástky do varhan a strojů v textilním průmyslu. Dělají se z něj tvrdé podlahy a výborně se hodí pro interiérovou truhlařinu a obklady. Místně se užívá k výrobě zemědělských nástrojů a vnitřních konstrukcí budov.


Výskyt:

Tento malý až středně vzrostlý strom roste na Kubě, dále od jihu Mexika přes Střední Ameriku po Kolumbii v tropickém pásu Jižní Ameriky.