DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

DANTA (Nesogordonia papaverifera)

Oddělení:
Listnaté dřevo

Čeleď:
Tiliaceae

Vzrůst:

Danta dosahuje výšky 27-30m nad ostrým kořenicovým náběhem a průměru 0,6-0,8m. Je známa také jako kotibé (Pobřeží slonoviny), otutu (Nigérie), olborbora (Gabon), ovoné (Kamerun), eprou (Ghana) a tsanya (Zair).


Vzhled:

Bělové dřevo je velmi světle hnědé a je jasně odlišeno od jádrového dřeva, které má tmavě rudohnědou mahagonovou barvu. Danta má úzkou, střídavou točitost vláken tvořící u řeziva řezaného na čtvrtky pruhovanou kresbu. Někdy kazí vzhled danty malé kulaté suky nebo tmavé podlouhlé jizvy a dřevo může být na omak mastné. Textura je jemná.


Vlastnosti:

Danta má hustotu po vysušení v průměru 740kg/m³. Dřevo schne dobře, ale pomalu, s minimální deformací. Při použití dřevo vykazuje střední tvarovou stabilitu. Má vysokou pevnost v ohybu a tlaku, nízkou tuhost a střední rázovou houževnatost. Je snadno opracovatelné ručně i strojně, má ale tendenci se při řezu na čtvrtky zvedat. Při spojování hřebíky a vruty je třeba předvrtat otvory, ale dobře se lepí a lze jej do hladka vyleštit. Je náchylné k poškození dřevokazným hmyzem a jádrové dřevo je odolné proti dřevokaznému korýši rodu Limnoria.


Využití:

Danta je velmi pevné a pružné dřevo. Je hojně využívána na výrobu nábytku, v interiérové a exteriérové truhlařině, na vybavení obchodů a na desky stolů. Má vynikající odolnost proti oděru a je ideální na dekorativní podlahové krytiny. Dále se využívá jako materiál v různých uměleckých a grafických technikách, v soustružení držadel nářadí, vyrábějí se z něj stylové pažby pušek, silné rámy pro nákladní vozy a další dopravní prostředky a ohýbané dřevo na stavbu člunů. Po ošetření ochrannými prostředky se používá na telegrafní příčníky a železniční pražce. Vybrané kmeny se krájejí na dekorativní dýhy určené na nábytek a obložení.


Výskyt:

Danta roste ve smíšených lesích na jihu Nigérie, u Pobřeží slonoviny a v Ghaně.