DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

CYPŘIŠEK NUTKAJSKÝ (Chamaecyparis nootkatensis)

Oddělení:
Jehličnaté dřevo

Čeleď:
Cupressaceae

Vzrůst:

Cypřišek nutkajský je znám také pod obchodními názvy Alaska yellow cedar a nootka false cypress (USA), yellow cypress a Pacific coast yellow cedar (Kanada). Dorůstá až do úctyhodné výšky 53m a průměru 2m, obvykle však do 24m a průměru 0,6-1m. Má ostře se zužující kmen (stékavost kmene). Nejedná se o skutečný cedr (Cedrus spp).


Vzhled:

Toto světle žluté dřevo má přímo uložená vlákna a jemnou, pravidelnou texturu. Čerstvé pořezané má silnou kořennou vůni, ale v suchém stavu už nevoní.


Vlastnosti:

Dřevo má hustotu po proschnutí 500kg/m³. Mělo by být sušeno pomalu, aby se zejména u silných kusů zabránilo povrchovým trhlinám a popraskání na koncích, k němuž dochází při rychlém sušení. Suché dřevo je vyhlášeno pro svou velkou trvanlivost a tvarovou stálost. Dřevo není příliš pevné, má střední pevnost v ohybu a tlaku, nízkou tuhost a rázovou houževnatost. Má velmi nízké předpoklady pro ohýbání. Snadno se opracovává jak ručně, tak strojně, břity nástrojů otupuje pouze mírně. Spoje vruty a hřebíky dobře drží, lze jej uspokojivě lepit, mořit, lakovat a leštit do výborného lesku. Dřevo je trvanlivé a hůře impregnovatelné.


Využití:

Je extrémně tvarově stálé a má vysokou přirozenou trvanlivost, zvláště v extrémních výkyvech počasí. Proto je velmi ceněno v místní výrobě vysoce kvalitních truhlářských produktů a okenních rámů a ve stavebnictví. Vyrábí se z něj nábytek a obložení. Dřevo z Aljašky je těžší a pevnější než dřevo stejného druhu pocházející z Oregonu. Je hojně používáno na stavbu člunů a lodí, k exteriérové truhlařině, na plátování a šindele. Je odolné proti kyselinám, a proto je považováno za nejlepší materiál na izolátory do baterií. Vyrábějí se z něj také inženýrské šablony a zeměměřičské tyče. V kulatinách je dřevo používáno na kůly, sloupky a rampování v námořním provozu. Vybrané kmeny se krájejí na dekorativní dýhy na nábytek, dveře a obklady.


Výskyt:

Tento mohutný strom roste v lesích pobřežního pásu od Aljašky dolů po sever Oregonu, ale největší exempláře pocházejí z Aljašky a severu Britské Kolumbie.