DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

COURBARIL (Hymenaea courbaril)

Oddělení:
Listnaté dřevo

Čeleď:
Leguminosae

Vzrůst:

Courbaril je znám také jako West Indian locust (Velká Británie), rode locust (Surinam), jutaby, jatoba a jatai amerelo (Brazílie), algarrobo (Portoriko), guapinal (Mexiko), capal (Ekvádor) a marbre (Guadaloupe). Stromy dosahují výšky 30-45m a průměru 1-1,5m.


Vzhled:

Jádrové dřevo se na vzduchu mění do oranžovočerveného odstínu a mívá rezavé a tmavě hnědé žíhání. Často má nazlátlý lesk. Vlákno je obvykle točité a textura hrubší.


Vlastnosti:

Toto těžké dřevo má v suchém stavu hustotu 900kg/m³. Schne spíše problematicky, tvoří povrchové praskliny a deformuje se. Při použití je tvarově stabilní a ve všech kategoriích velmi pevné a tuhé, ale nevhodné pro ohýbání. Dřevo je středně až těžko opracovatelné, silně otupuje břity nástrojů. Při spojování hřebíky je třeba předvrtat otvory, ale dobře drží spoje vruty. Dobře se lepí a lze jej mořit a lakovat a leštit do hladkého povrchu. Courbaril je mírně trvanlivé dřevo, ale netrvanlivé v případě, že obsahuje příliš velké procento bělového dřeva. Je špatně impregnovatelné.


Využití:

Courbaril se užívá místně na stavby, dřevěná kola, stavy, v truhlařině a tesařině. Díky vysoké odolnosti proti nárazu je vhodný na sportovní nářadí a držadla úderových nástrojů. Vyrábí se z něj kvalitní nábytek, interiérové truhlářské výrobky a zvláště podlahy a schody, jelikož je vysoce odolný proti opotřebení. Je ideálním materiálem na stavbu člunů, zejména na ohýbané součástí konstrukcí. Používá se také na stavidla. Vybrané kusy se krájejí na dekorativní dýhy vhodné na nábytek a obložení.


Výskyt:

Tento vzrostlý, téměř stálezelený strom roste od jižního Mexika přes Střední Ameriku a Západní Indii po Brazílii, Bolívii a Peru.